btbilgi

Bilişim yöneticileri her gün dijital dönüşüm denilen trendin etkisi altındalar. Uzmanlar, araştırma firmaları ve IT basını mütemadiyen dijital dönüşümü gerçekleştirmeyen firmaların ölüm fermanlarını imzaladığına dair bilgiler yayıyorlar. Diğer yandan, online kültürü ve teknolojiyi benimseyen şirketlerin başarı hikayeleri çarşaf çarşaf yayımlanıyor. Peki acaba tüm bunların yöneticilere etkisi nasıl oluyor?

Computerworld dergisinin ‘Tech Forecast 2017’ araştırmasına katılan 196 uluslararası şirketin IT müdürü duruma açıklık getiriyor. Bunların yüzde 11’i şirketlerinin dijital dönüşümü başardığını, yüzde 40’ı ise süreçte orta-üst bir yerlerde olduklarını söylüyor. Bu da IT yöneticilerinin yüzde 49’unun henüz dijital dönüşümde yarıyola bile gelemediklerini ifade ediyor.

Acaba bu şirketlerin çekindikleri, belki de yanlış bildikleri birşeyler mi var? Onları yeni teknolojilere ve yöntemlere yatırım yapmakta zorlayan şey nedir? İşte Computerworld araştırma sonucunda firmaların ve IT yöneticilerinin dijital dönüşüm hakkında yanlış bildiği 5 konuyu şöyle sıralamış:

  • Dönüşüm demek işinizi silip baştan başlayın demek değildir

Firmaların anlaması gereken şey, teknolojinin bir amaç değil bir araç olduğu. Ouellette & Associates Consulting’in COO’su Larry Wolff, “Teknoloji işinizi geliştirmeli ve yeni alanlara açılmanızı sağlamalı. Dönüşüm demek yaptığınız işi değiştirmek anlamına gelmez” diyor. Wolff’a göre yepyeni bir şirket olmaya gerek yok; teknolojiyi işinizin en sağlam yanlarını korumak ve zayıf yanlarını güçlendirmek için kullanmalısınız.

  • Dijital dönüşüm tek bir proje değildir

Bilişim yöneticileri dijital dönüşmü biraz hafife alıyor da olabilirler. Dönüşüm belli bir teknolojik projeyi bitirmekle gerçekleşemez. Digital McKinsey’nin kurucularından Paul Willmott başarılı bir dijital dönüşümün ufak adımlar sonucu 20 yılı bile bulabileceğini ifade ediyor. Süreç boyunca devamlı olarak yenilikleri incelemek, hangi teknolojinin işinizi geliştireceğini saptamak ve kademeler halinde yatırım yaparak tüm şirkete yaymak gerekiyor.

  • Firmanın IT bölümü dönüşümü tek başına başaramaz

Larry Wolff şirketin IT bölümünün dönüşümün motoru olacağını ama bunun mutlaka yönetimsel vizyon ve kararlılık sonucunda gerçekleşebileceğini savunuyor. Bilişim yöneticilerinin şirketlerinin kalanını eğitmesi ve bilinçlendirmesinin önemine değinen Wolff, dönüşümü başlatma kararının CIO ve C-seviyesi yöneticilerden geleceğine işaret ediyor. Şirketlerin günümüzde iş stratejilerini ve teknolojik yatırım stratejilerini birbirinden ayrı tutmaları mümkün değil.

  • Bilişim altyapınız dönüşüm için yeterli olmayabilir

Müşterilerin istekleri, ihtiyaçları ve talepleri devamlı değişirken, bunları karşılamak için teknolojik altyapıda değişiklikler gerekecektir. Uzmanlar dijital dönüşümün çoğu zaman altyapıdaki dönüşümden başlaması gerektiğini söylüyor. Ama sadece veritabanınızı değiştirmeniz, müşterilerinize sunmak istediğiniz yenilikçi servisleri gerçekleştirmek için yeterli olmayabilir. Araştırmada çoğu şirket bu konularda kendilerine orta ve kötü notlar veriyorlar.

  • “Dönüşmesi gereken sadece teknoloji” diyen CIO’lar yerini kaybetmeye aday

Dönüşümün tetikleyicisi teknoloji olabilir ama araştırma firması Deloitte çoğu CIO’nun bunu gerçekleştirmek için yeterli vizyona sahip olmadığını belirtiyor. Araştırmalar birçok CIO’nun sadece teknolojik işlevsellik ve tutucu bir verimlilik konseptine bağlı kaldığını göstermekte. Denon+Marantz’ın Küresel CIO’su Scott Strickland, dönüşüm için gerekli vizyona sahip olmayan CIO’ların şirketin tüm birimlerini biraraya getirip gerekli hayali aktaramayacağına inanıyor. Vizyoner bir CIO’nun ise ürün/pazarlama/satış birimlerini toplayıp onlara “Bakın teknolojiyi kullanarak şunları daha iyi yapabiliriz” demesi gerektiğine işaret ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.