btbilgi

TV’ye takılan streaming video kutu hizmetlerinde, başka benzer alanlarda liderliğini gördüğümüz Apple’ın birinci sırada olduğunu söylemek pek mümkün değil. Apple TV 4’üncü nesil cihazda bile tam olarak tüketicilerin istediklerini sağlayamadı. Sadece ABD’de bile Amazon Fire TV, Chromecast, Roku ve Hulu gibi önemli rakipleri var, diğer kıtalardaki ülkelerde ise bunların dışında yerel rakiplerle de boğuşmak durumundalar.

Apple TV yavaş yavaş 5’inci nesil cihaza doğru ilerliyor. Rekabetçi içeriğe sahip olmaması ve yeni nesil TV’lerin sunduğu 4K çözünürlük özelliği olmaması, bu cihazı yarışta daha da geri götürebilir. Henüz 5’inci nesil cihazla ilgili resmi duyuru yok ama TechRadar sitesi ortaya çıkan bilgiler ve söylentileri toparlamış.

Ne zaman çıkacak?

Resmi açıklama henüz yapılmadı ama Apple CEO’su Tim Cook en son yatırımcı toplantısında yeni nesil Apple TV’nin gelişiminden memnun olduklarını söylemiş. İki sene önce son güncellemesini gördüğümüz cihazın 3’üncü nesli mağazalardan kaldırıldı. Yani 5’inci nesil cihazı bu sene içinde görmek sürpriz olmayacak.

Apple yeni ürünlerini yıl içinde belli etkinliklerde duyurma alışkanlığına sahip. En yakın etkinlik ise Haziran ayında düzenlenecek WWDC (Worldwide Developers Conference – Dünya Geliştiriciler Konferansı). Gerçi WWDC’nin daha çok yazılım konularına ağırlık verdiği düşünülürse, yeni Apple TV’nin Eylül ayında yapılan geleneksel donanım duyuru etkinliğinde açıklanması muhtemel.

Apple TV için 5’inci nesil geliyor: Yeni neler göreceğiz?

Fiyatı ne olacak?

Şu an piyasada olan Apple TV cihazının 32GB versiyonu 149 dolar (Avrupa için 179 Euro, Türkiye’de 749 TL) ve 64GB seçeneği ise 199 dolar (Avrupa için 229 Euro, Türkiye’de 949 TL). ABD’deki benzer streaming video cihazları ise 100 dolar seviyesinde satılmakta. Dolayısı ile Apple’ın ya yeni ürünün fiyatında indirime gitmesi veya fiyatı sabit tutup içeriği artırması gerekli gibi gözüküyor. Ayrıca 5’inci nesil cihaz çıktıktan sonra, 4’üncü nesil cihazın da daha düşük fiyatla hala piyasada olacağı kesin.

Donanımda ne gibi değişiklikler olabilir?

4’üncü nesil Apple TV cihazı 3’üncü nesilden 3 sene sonra piyasaya çıkmıştı. Ama uzun bekleyişin meyvesi olarak yeni işletim sistemi, yeni kumanda ve akıllı dijital asistan Siri desteği ile gelmişti. Donanım tarafındaki eksik ise HDR içerik ve 4K çözünürlük desteğiydi. Gerçi 4’üncü nesil cihaz çıktığında 4K televizyonlar henüz emekleme aşamasındaydı ama şu anda piyasada ciddi miktarda seçenek bulunabiliyor. Benzer hizmetler sunan Netflix, Amazon ve Google ise 4K video aktarımıa çoktan geçtiler bile. Apple eğer piyasadaki yerini korumak istiyorsa 4K özelliğini mutlaka ürününe entegre etmek zorunda.

Güç, hız ve dizayn şimdiye kadar Apple TV cihazlarında sorun teşkil etmemişti. Yine de 5’inci nesil cihazın biraz daha hızlı, biraz daha güçlü ve biraz daha ince tasarıma sahip olması beklenebilir. Cihazın depo alanının genişlemesi de muhtemel. Apple bu senenin başında Apple TV’de uygulamalar icin ayırdığı yeri 200MB’dan 4GB’a çıkartmıştı. Bugüne kadar 32GB ve 64GB seçenekleri olan Apple TV’nin, yeni cihazda 4K desteği ile beraber 128GB seçeneği sunması da bekleniyor.

Apple TV için 5’inci nesil geliyor: Yeni neler göreceğiz?

Yazılım için yenilikler neler?

Tim Cook bir açıklamasında Apple TV cihazının ve tvOS işletim sisteminin, Apple’ın genişleyen iş modelleri için önemli bir yapıtaşı olacağına inandıklarını iletmişti. Dolayısı ile donanımın ötesinde yazılım tarafında da ciddi gelişmeler mümkün. Henüz bir söylenti ama yeni cihazda Amazon Prime Video uygulamasının desteklenmesi gerçek olabilir. Apple firması aslında video hizmetleri alanında da rakibi olan Amazon’un büyümesini daha ne kadar gözardı edecek, işte bu pek tahmin edilemiyor. Geçen ay keşfedilen bazı geliştirici kayıtlarından da, 5’inci nesil cihazın tvOS 11 işletim sistemi sürümüne sahip olacağı yönünde işaretler alınmıştı.

Siri’yi 2016’da Apple TV’ye entegre ettiğinden beri geliştiren Apple, şimdi gözünü akıllı ev çözümlerine dikmiş olabilir. Cihazın tvOS 10 işletim sistemine akıllı ev HomeKit altyapısını yerleştirdi. tvOS 10.0.1 sürümünde ise buna ‘App Launch’ ve ‘Wi-Fi Accessory Configuration’ özelliklerini ekledi. Böylece HomeKit’in akıllı ev donanımları artık cihaz üzerinden kontrol edilebiliyor. Bunlara ek olarak yeni nesilde iPhone, iPad ve Apple Watch’da bulunan Home uygulamasının da geleceği öngörülebilir. Akıllı ev idaresi, diğer streaming video cihazlarının sunamadığı büyük bir özellik olarak Apple’a ciddi bir koz verecektir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.