btbilgi

Geleceğin kargo taşımacılığı düşünüldüğünde şu aralar aklımıza hep uçan drone araçlarla yapılacak teslimatlar geliyor. Amazon’dan Walmart’a, FedEx’den Domino’s Pizza’ya kadar her türlü firma bu yeni ve yüksek potansiyelli alanda yer almak istiyor. Ayrıca şu anda kargo taşımacılığında sıklıkla kullanılan dizel kamyonların da çevre ve insana verdiği zarar gözler önünde. Peki acaba konu çevreye zarar olunca, drone ile mal taşımak daha mı masum?

Washington Üniversitesi’nden (University of Washington – UW) bir grup araştırmacı öyle olmadığını söylüyor. Bu ekip kamyon ve drone ile taşımacılık faaliyetlerini karşılaştırmış ve bir sonuca varmış. Araştırmacılar Los Angeles ve çevresinde 10 farklı kargo senaryosu planlamışlar. Bu senayoların kullanıldığı alanda 330 bölge ve her bölgede 50-500 arası teslimat yapılacak nokta hesaplanmış. Kamyonların aynı paketleri aynı yerlere taşıması ile çevreye verdikleri zarar, daha önce yapılmış benzeri araştırmaların verilerinden yola çıkılarak toparlanmış. Drone’lar için ise 10 farklı model yük drone’u ele alınmış ve farklı mesafelerde ne kadar enerji harcayacakları ve bunun çevreye zararı hesaplanmış.

Ekip sonuçta iki tarafı da masum bulmuyor, çünkü iki aracın da avantajlı ve dezavantajlı olduları noktalar var. Kamyonlarla kargo taşımacılığı her türlü farklı büyüklükte ve ağırlıkta malı karışık şekilde bir seferde istenilen yere götürebildiği için faydalı. Yük miktarı belli bir seviyenin altına indiği veya gidilecek mesafe az olduğu anda kamyonların egzos emisyon değerleri ile performansları arasındaki ilişki tersine dönüyor.

Kamyon mu, drone mu? Hangi kargo sistemi çevreye en az zararlı?

Drone ile kargo taşıma ise ancak küçük, hafif paketler sözkonusu olduğunda verimli hale geliyor. Ayrıca drone ile mal taşınacak mesafenin kısa olması, durulacak noktaların az olması halinde fiyat/performans maksimuma çıkabiliyor. Kısa, küçük teslimatlarda bir drone daha az enerji harcıyor ve böylece çevreye de daha az zararlı oluyor. Uzun mesafeli veya çok duraklı teslimatlarda ise, havalanma ve havada kalma süreleri uzuyor, bu yüzden harcanan enerji artıyor.

Araştırmanın baş yazarı ve ‘UW Supply Chain Transportation & Logistics Center’ (Tedarik, Ulaşım ve Lojistik Merkezi) müdürü Anne Goodchild, iki yöntem de ele alınırsa gelecekte hibrit bir sistem olacağını öngörüyor. Bu sistemde mallar belli dağıtım merkezlerine kadar kamyonlarla getirilip, kısa mesafe noktalarına drone’lar ile götürülebilir. Bu da özellikle yolların sorun olduğu, hava alanıyla ilgili problemlerin olmadığı uç yerleşim birimlerinde daha başarılı olabilir.

Araştırmanın sonuçları ve raporu ScienceDirect online jurnalinde “Transportation Research Part D: Transport and Environment” başlığı altında bir bilimsel makale olarak yayımlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.