btbilgi

Bileğinizdeki saati, kalp atışlarını kopyalayan teknolojik bir saatle değiştirmeye ne dersiniz? Özellikle de iş hayatında çok stres altındaysanız ve bir türlü rahatlayamamaktan yakınıyorsanız, buna mutlaka bir bakmalısınız. Doppel ismi verilen bu saat bileğiniz aracılığı ile size sakinleştirici kalp atışı uyarımı yapıyor. Ve çok şaşırtıcı ama insan bünyasinin ritm konseptine ne kadar duyarlı olduğunu da ispatlıyor.

Doppel, Londra Üniversitesi’nden Royal Holloway ve ekibinin araştırması sonucunda ortaya çıkmış. Araştırma ritm duygusunun insanların ruh hali üzerindeki etkilerini incelemek üzerine. Maruz kaldığımız yüksek ritm bizi heyecanlandırırken, düşük tempolu ritm de sakinleştirebiliyor. Müzik başta olmak üzere bu yaklaşım birçok farklı alanda, biz hiç farketmeden bünyemizi etkiliyor.

İşte Doppel de düşük tempolu ritmin bilinçdışı şekilde bizi sakinleştirmesi mantığına dayanıyor. Bu saat sessiz şekilde bileğimize belli bir ritmde kalp atışına benzer ufak darbeler veriyor. Yanında bir de akıllı telefon uygulaması geliyor, ama bir kez cihazı ayarladığınızda saat kendi başına işlev görüyor. Doppel sizin kalp atışınızı kaydedip, istediğiniz zaman daha yüksek veya daha düşük yapay kalp atışı efekti yaratabilir. Belli bir tempoyu kaydedebilir ve daha sonra ihtiyacınız olduğu zaman devreye alabilirsiniz.

Cihazın işe yaradığını ispatlamak için bir grup denek ile çalışılmış. Deneklere büyük bir topluluk önünde bir konuşma yapacakları ve hazırlanmaları söylenmiş. Birçok insan topluluk önünde konuşması gerektiğinde aşırı strese maruz kalıyor ve bu da onları başarısız birer konuşmacı haline getiriyor. Tüm konuşmacılara birer Doppel takılmış ve cihazın kalp atışı sensörü olduğu söylenmiş. Deneklerin yarısında konuşma sırasında saat aktive edilmemiş. Diğer yarısında ise bilgi verilmeden bileklerine hafif uyarıcı atışlar yollanmış, tempo ise o andaki kalp atışlarından daha düşük şekilde ayarlanmış. Cihazın aktif olduğu denek grubunun daha düşük stres seviyelerine sahip olduğu ve konuşmalarında daha başarılı oldukları saptanmış.

Eğer siz de aşırı stres altındaysanız böyle yenilikçi bir ürün işinize yarayabilir. Bu yaz piyasaya çıkması planlanan Doppel, şu anda 125 Sterlin fiyat ile resmi web sitesinden önsipariş edilebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.