btbilgi

Ahşap aslında 19’uncu yüzyılın sonuna kadar ideal bina inşa malzemesiydi. Fakat bazı şehirlerde çıkan büyük yangınlar çok ciddi hasarlara yol açınca, ABD başta olmak üzere gelişmiş ülkeler bina inşasında farklı materyaller kullanma peşine düştüler. Günümüzde tüm büyük şehirlerde yükselen gökdelenlerin gerçek olması, beton ve çelik kullanımının keşfedilmesi sayesinde oldu.

Fakat ahşap artık bildiğimiz eski ahşap değil ve mimaride hızlı bir geri dönüş yaşıyor. Çapraz lamine ahşap (cross-laminated timber – CLT) denilen bir tür kontrplak o kadar sağlam ki, çeliğe bile meydan okuyor. Farklı tür ağaçlardan alınan kerestelerin birleştirilip kompozit bir yapı meydana getirilmesi ile üretilen CLT, gelişmiş CNC kesme teknolojisi ile birleşip yepyeni bir tarzın oluşmasını sağlayabilir. Mimarlar yavaş yavaş bu tür yenilikçi çözümleri gittikçe daha büyük projelerde kullanmaya başlıyorlar.

Peki bu tür yenilikçi ahşap malzemeden bir gökdelen inşa edilebilir mi? Şu anda dünyanın ahşaptan inşa edilmiş en yüksek binası, ABD’nin Vancouver şehrinde kurulmuş, ‘Brock Commons’ ismindeki 18 katlı bir öğrenci yurdu. Bina ilk bakışta standart bir beton/çelik yapıya benziyor. Ama önceden hazırlanmış ve birbirine geçmeli ahşaptan parçalarla inşa ediliyor. Binada beton olan sadece iki yer var, zemin ve asansör blokları. Bu bina ahşap malzemenin daha yüksek yapılar oluşturmak için nasıl kullanılabileceğine dair çok başarılı bir örnek olarak dimdik duruyor.

Bundan sonra inşa edilmesi plananlan en yüksek ahşap bina ise Chicago’daki ‘River Beech Tower’ olacak. 228 metrelik yüksekliği ile gerçek bir gökdelen olan buyapı, aslında iki ayrı binadan oluşuyor. Ama sağlamlığı artırmak için iki bina karmaşık bir tasarım ile ortadan birbirine bağlanmış, hepsi de ahşaptan gerçekleştirilecek. Projeyi hazırlayan Perkins+Will mimari şirketi, materyalin size ne tür bir bina yapılabileceğini söylediğini savunuyor.

Bir diğer ahşap yapı örneği ise Hollanda’daki ‘HAUT’. Team V Architectuur firmasının tasarladığı bu bina 73 metre yüksekliğinde ve 21 kat olarak planlanmış. Yapımına bu senenin ikinci yarısında başlanacak bina, Hollanda’nın en yüksek ahşaptan yapısı olacak. Ahşabın seçilmesinin önemli sebeplerinden biri de çevreye karşı daha duyarlı ve hava kirliliğine düşman olması. Amstelkwartier bölgesine inşa edilecek HAUT, çapraz lamine yapısı içinde 3 milyon kiloya kadar karbondiyoksit tutabilecek. Binanın diğer ilginç özellikleri arasında atık su arıtma tesisi, ortasındaki kış bahçesi ve yine ahşaptan üretilecek iç mekanları var.

Henüz bu tür projeler tasarım veya başlangıç aşamasında olsa da, yakın gelecekte çok daha artacağı tahmin ediliyor. Ahşap bir yüzyıllık süreden sonra, bir yapıtaşı olarak kaybettiği yere geri dönmeye hazırlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.