btbilgi

Günümüzde yaşam alanlarını ve sevdiklerinizi güven altına almak için pek çok çözüm bulunuyor.  Bunlardan bir tanesi de Türkiye’nin girişimcilik platformlarından StartersHub girişimlerinden EyeDius’tan geldi.  Görüntü işleme teknolojisini kullanarak yüz tanıma ve kimlik doğrulama yapan çözüm ile rezidans ve sitelerin güvenli hale gelmesi için çalışılıyor.

Özellikle insan merkezli güvenlik çözümleri, toplu konutların büyüklüğü, kontrol noktalarının çokluğu ya da eve servis veren firmaların her geçen gün artması ile güvenlik açıklarını da artırıyor.

Son yıllarda meydana gelen site içi hırsızlık vakalarını dikkate alan EyeDius, bu vakaların engellenmesi için teknolojik bir çözüm ile  güvenlik ve denetlemeyi tamamen kontrol altına almayı hedefliyor.

Siteniz sizi yüzünüzden tanıyor, kara listedekilerin girişini engelliyor
EyeDius, site veya toplu konut alanına giriş yapmakta olan bir kişinin yüzünü anlık olarak tarayarak sistemde eşleştirip doğrulamak için işlem başlatıyor. Saniyeler süren bu işlem onaylandığında kapıdan giriş izni de veriliyor.

Bu yüz tanıma işlemi kişilerin herhangi bir tanıma kutusuna yaklaşmasına gerek kalmadan doğal geçişlerde otomatik olarak yapılabiliyor. Sistemde kayıtlı olan Beyaz Liste ve Kara Liste üzerinden de doğrulama yapan EyeDius, yüz tanıma özellikli kameralarla anlık kontroller de sağlıyor. Gelen kişi Kara Liste’de ise girişe izin verilmiyor. Ayrıca  kayıtlı gruplar için bazı alanlara sınırlı geçiş atanabiliyor. Örneğin, site misafirlerinin havuz alanına girmesi bu özellik sayesinde engellenebiliyor.

EyeDius ekibi artan güvenlik tehditlerine karşı sizi ve ailenizi korumak için çözümler geliştiriyor.

Tüm Giriş-Çıkışlara Fotoğraflı Kayıt
Tüm ziyaretçi giriş-çıkışlarına ait bilgilerin ayrıntılı olarak sisteme kaydedildiği dile getirilen EyeDius giriş-çıkış kapılarında görünen her bireyin görülme bilgisi, tarih-saat ve fotoğraf kaydını da tutuyor.

Siteye ilk kez gelenlerin de fotoğrafı çekilerek sisteme ekleniyor. Misafirler de böylece kayıtlı kullanıcılar arasında yer alıyor. Bu kişilerin kim olduklarına bağlı olarak site içindeki dolaşımları belli bir davranış deseninde takip ediliyor.

Örneğin eve yemek siparişi getiren bir kuryenin içeride bulunması için gereken ortalama süre hesaplanıyor, normalden uzun kalmaları durumunda güvenlik çalışanları ve sistem yöneticisine uyarı mesajı gönderiliyor. Oluşturulan tüm kayıtlar site yönetimine düzenli olarak raporlanıyor. Detaylı kayıt ve raporlama sayesinde geriye dönük araştırmalar çok daha hızlı ve ayrıntılı bir şekilde yapılabiliyor.

Özel Bölgelere Özel Tanımlama
EyeDius’un en önemli özelliklerinden bir başkası, site içerisindeki özel bölgeler için özel tanımlamalar yapılması. Örneğin belirlenen bir bölgede insan hareketi olduğunda kameralar bunu izleyip yönetime haber vererek görüntüleme yapabiliyor. Ayrıca güvenlik görevlilerinin çalışmasını kolaylaştıracak şekilde, sisteme onlarca hatırlatma ve uyarı fonksiyonu tanımlanabiliyor.  Ayrıca, sınır güvenliği konusunda kullanılan yöntemler her şeye alarm verirken, EyeDius orada gerçekten insan, araç veya önceden tanımlanmış özel bir nesne olursa uyarı verebiliyor.

“Çocuğum Çıkınca Bana Haber Ver”
Kullanıcı ihtiyaçlarına göre düzenli olarak geliştirilen EyeDius, giriş-çıkış hareketleri konusunda kişiselleştirilebiliyor. Örneğin planlanan entegrasyonlardan biri, site sakinlerine “çocuğum eve giriş/çıkış yaptığında bana haber ver” şeklinde sisteme komut vermesini mümkün kılacak. Buna benzer pek çok fonksiyon, yakın zamanda EyeDius mühendisleri tarafından sisteme eklenecek.

Maliyet Avantajı Sağlayan Uyumluluk
Kamera görüntülerine entegre yüz tanıma sistemi, yatırım konusunda oldukça avantajlı. Bunun en önemli sebeplerinden biri, sistemin mevcut güvenlik kameralarına entegre olabilmesi. Bu özelliği sayesinde sistemle, ek donanım ve kurulum maliyetlerinden kurtularak, daha emniyetli konut giriş ve çıkış denetimi sağlamak olanaklı hale geliyor.

Piyasada kolaylıkla bulunan kamera ve bilgisayarlarla uyumlu olan EyeDius, kolay kurulum ve hızla uygulamaya geçme avantajlarını barındırıyor. Kamera görüntülerini güvenlik amaçlı olarak kaydetmek amacıyla da sistem kullanılabiliyor.

Kuruluşlara Çalışan Takibi Avantajı
EyeDius çözümlerinin bir diğer kullanım alanı da şirket veya kamu kuruluşlarında personelin kimlik kontrolü ve giriş-çıkış takibi güvenli ve müdahale edemeyecekleri şekilde hesaplanıyor ve kayıt altında tutuluyor. Sistemin düzenli raporlama yapması, iş verimliliğini artırıyor. Sisteme internet üzerinden bağlanmak ve denetlemek mümkün olduğu için, kullanıcılar evde olmasa dahi kapılarındaki hareketlerden haberdar olabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.