btbilgi

Daha önce Intel’in yeni nesil modüler bilgisayar sistemi Compute Card hakkında bilgi vermiştik. Bu sistem kredi kartı büyüklüğünde ve süper ince bir kasaya sahip. Kasada entegre işlemci, bellek, grafik kartı ve depo alanı mevcut. Sistemi destekleyen bir kabuk dizüstü alıyorsunuz ve kartı takıp içindeki bileşenler ile tam bir bilgisayar sahip oluyorsunuz. Bileşenler eskidiği zaman dizüstünü komple değiştirmek yerine sadece kartı daha yeni bir modelle değiştiriyorsunuz.

Compute Card’ın teknik bilgileri geçenlerde CNXSoft sitesi tarafından sızdırıldı. Bu kartlar farklı konfigürasyonlarda olacak ama içlerinde 4GB bellek sabit. Ayrıca kartlarda WiFi, Bluetooth, USB 3.x, DisplayPort 1.2 ve USB 2.0 desteği olacak. İşlemciler ise çift ve dört çekirdekli versiyonlardan oluşacak, eski Apollo Lake ve yeni Kaby Lake şeklinde iki seride sunulacak.

Apollo Lake serisi işlemciler Celeron N3450 (dört çekirdek, 1.1 / 2.2 GHz) ve Pentium N4200 (dört çekirdek, 1.1 / 2.5 GHz) seçeneklerde gelecek. Bunlarla beraber 64GB eMMC flash depo alanı ve Intel HD Graphics Gen9 entegre grafik kartı olacak. Daha güçlü Kaby Lake serisinde ise Core m3-7Y30 (çift çekirdek, dört veriyolu, 1.0 / 2.6 GHz) ve Core i5-7Y57 (çift çekirdek, dört veriyolu, 1.2 / 3.3 GHz) işlemciler olacak. Kaby Lake kartlarda da 128GB PCIExpress SSD depo alanı ve Intel HD Graphics 615 grafik kartı bulunacak.

Compute Card sistemleri ilk aşamada son kullanıcıya yönelik değil, dizüstü üretici firmalara yönelik tasarlanmış. Yani bir teknoloji mağazasından henüz gidip bu kartları alamayacaksınız. Ama sistemi destekleyen ilk nesil dizüstü ürünler çıktıktan sonra, zamanla kartlar son kullanıcıya da satışa sunulacak. Tabi yetenekli teknoloji meraklıları bir Compute Card ve uygun bağlantı parçaları ile sistemi farklı şekillerde de kullanmayı deneyecektir. Kartların piyasa fiyatlarının 150-500 dolar aralığında olması bekleniyor.

Intel bu şekilde yepyeni bir modüler bilgisayar trendi başlatmak niyetinde. Aynısını Google akıllı telefonlar için Project ARA ile gerçekleştirmeye çalıştı ama başaramadı. Bakalım uzun zamandır farklı firmalarda bahsedilen ama bir türlü gerçekleşmeyen bu trend, Intel ile hayata nasıl geçecek? İlk ürünleri bu senenin ikinci yarısında göreceğiz gibi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.