btbilgi

Yenilenebilir ve temiz enerji devriminin aktif bir parçası olmak ister misiniz? Elektriğe harcadığınız paranın devlete değil de, komşunuza gitmesine ne dersiniz? Veya evinizin çatısındaki güneş panellerinden ürettiğiniz enerjinin fazlasını komşunuz satın alsa nasıl olur? İşte New York’un Brooklyn mahallesinde bu konsept bir süredir deneme halinde. Bir grup binanın bağlı olduğu bir mikrogrid sisteminde, üretilen güneş enerjisi komşular tarafından beraberce tüketiliyor.

Bu sistemin arkasında LO3 Energy isimli bir startup var. Sundukları çözüm bir mahallede üretilen güneş enerjisi fazlasının, yine o mahalledeki başka kişiler tarafından kullanılmasını sağlıyor. Normalde ihtiyacınız olan elektriği devletin elektrik altyapısından satın alırsınız. Eeğer birbirine fiziksel olarak bağlı bir grup ev, çatılardaki güneş panellerinden gelen enerjiyi paylaşabiliyorsa, bu bir mikrogrid (küçük elektrik ağı) oluşturuyor. Bu mikrogrid üzerinde de istediğinize elektrik verebiliyorsunuz.

LO3 Energy firmasının ilk denemesi, Brooklyn’deki President sokağında gerçekleşmiş. Burada genellikle ev sahipleri oturuyor ve sokağın bazı binalarının tepesinde güneş panel kurulumları var. Firmanın geliştirdiği TransActive Grid akıllı sayacı, kablolarla birbirine bağlanmış olan bir dizi binadaki elektrik üretimini ve tüketimini ölçüyor. Bu sayaçlar aynı zamanda genel elektrik şebekesine de bağlı. Güneş enerjisi üreten bir ev sahibi, kullanmadığı fazla elektriği isterse şebekeye satıyor, isterse de elektrik talep eden bir komşusuna.

Komşunuzdan çatısından güneş enerjisi satın almak ister misiniz?
Kaynak. LO3 Energy

Firma bu iş için TransActive Grid akıllı sayaçların hepsini, Bitcoin’in ardında yatan blockchain ağ teknolojisini destekleyen ve herkese açık birer dijital kayıt defteri olarak tasarlamış. Mikrogrid ağa bağlı güneş enerjisi üreticileri ve tüketicilerinin hepsi kimin ne kadar enerji ürettiğini ve tükettiğini görüyor. Kullanıcılar tüm ayarlarını ve bilgilerini özel bir akıllı telefon uygulaması ile takip edebiliyorlar. İsteyen komşu kimde fazadan enerji üretiliyorsa ondan elektrik satın alıyor ve ödemesini anında yapabiliyor.

Sistemin birden fazla faydası bulunuyor. Öncelikle insanların temiz enerji konusunda daha duyarlı olmalarını ve bu yönde seçim yapmalarını tetikliyor. Komşulararası oluşturulmuş mikrogrid ağı sayesinde, büyük çaplı kesintilerde devletin şebekesine bağlı kalmıyor ve günlük hayatlarına devam edebiliyorlar. Ayrıca mikrogrid sistemleri yerel yönetimlere de faydalı, çünkü bu sistemlerin sahipleri hala ana şebekeye bağlı. Gün içinde şehirde elektrik yükünün fazla olduğu anlarda, ana şebeke parası karşılığı mikrogrid’lerden fazla elektrğini satın alabiliyor. Böylece şehre daha fazla temiz kaynaklı enerji yayılabiliyor.

LO3 Energy firması bu sistemi New York’dan başlayarak ABD’nin diğer bölgelerinde de uygulamayı planlıyor. Ayrıca CleanTechnica sitesi benzer temiz enerji dağıtım startup’larının Almanya, Avusturya ve Hindistan gibi ülkelerde de görülmeye başlandığını belirtmekte. Aynı Financial Times’ın dediği gibi: Yenilenebilir enerji durdurulamaz!

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.