btbilgi

2011 yılında NASA tarafından Jüpiter gezegenine yollanan Juno uydusu, görevi boyunca elde ettiği en güzel görüntüleri Dünya’ya geri yolladı. 2018 yılı boyunca gezegenin yörüngesinde kalacak uydu, gaz devine fazla yaklaşamıyor, çünkü gezegenin etrafında çok güçlü bir manyetik fırtına var. Bu fırtına ancak kutuplarda azalıyor ve Juno da bu bölgeden çektiği müthiş fotoğrafları bize ulaştırmayı başarmış durumda.

1,1 milyar dolara mal olan Juno, Güneş Sistemi’nin en büyük gezegenine bazı soruları cevaplamak amacıyla gönderilmişti. Uydu, üzerindeki 9 bilimsel cihaz ile gezegenin katı bir merkezi olup olmadığını, nasıl olup da bu kadar çok radyasyon yaydığını ve nasıl meydana geldiğini öğrenmeye çalışıyor. Gezegen aslında Güneş ile aynı gazlardan, yani helyum ve hidrojenden oluşuyor. Buradan toplanacak veriler, Güneş Sistemi’nin oluşumu ve galaksideki başka gaz devlerini bulma konularında faydalı bilgiler içerebilir.

Juno uydusu Jüpiter’in ne kadar güzel olduğunu ispatladı
Kaynak: NASA

NASA’nın resmi bir açıklama ile sunduğu bilgilerde Jüpiter ile ilgili daha önce bilinmeyen bir çok şey olduğu anlaşıldı. Ama asıl harika olan Jüpiter’in fotoğrafları. Bu fotoğrafların hepsine resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Ama en güzelini aşağıda sizlere sunuyoruz. Bu imaj, Juno’nun gezegene yaklaşırken ve uzaklaşırken çektiği bir dizi fotonun altalta dizilmiş hali.

Juno uydusu Jüpiter’in ne kadar güzel olduğunu ispatladı
Kaynak: NASA
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.