btbilgi

Hava kirliliği tüm büyük şehirlerin sorunu ve ne yazık ki durum iyiye gitmiyor. Dünyanın çeşitli noktalarından hava kirliliği ile savaşmaya çalışan yerel yönetimlerin, belediyelerin ve hükümetlerin habelerini okuyoruz. Peki bireysel olarak nasıl önlem alabiliriz? Şehrin kirliliğini tek başımıza durdurmamız söz konusu değil belki ama en azından bilgilenip çevremizi de bilgilendirebiliriz. AirBeam ismindeki cihaz da bu konuda yardımcı olacak.

New York’un Queens bölgesindeki STEM programına dahil okulların öğrencileri tarafından geliştirilen AirBeam, havadaki zararlı partikül yoğunluğunu anında ölçebiliyor. Cihaz havayı içinden geçirirken, bir LED ampul havadaki zararlı mikro partikülleri aydınlatıyor. Aydınlanan partiküller ise bir sensör ile saptanıyor ve havadaki yoğunluğunu ölçmekte kullanılıyor. Ölçüm Bluetooth ile akıllı telefon uygulamasına yollanıyor ve kullanıcıya bilgi veriliyor.

Bununla da kalmıyor, ölçülen miktar üretici firma Habitatmap’in AirCasting sitesine yollanıp tüm diğer AirBeam kullanıcılarından gelen veriler ile birleştiriliyor. Böylece belli bir bölgedeki hava kirliliği durumu haritalanıp herkesin kullanımına açılabilmekte. AirBeam cihazının becerileri bu kadarla da bitmiyor. Mikrofon ile çevre ses kirliliği seviyesi, ek sensörler ile ısı/nem/karbonmonoksit seviyeleri de ölçülebiliyor. Ayrıca cihazı farklı sensör cihazları ile birlikte kullanıp kişisel sağlık verileri bile elde etmek mümkün.

AirBeam’den gelen hava kirliliği verilerini hemen görebilmek ve çevrenizle paylaşmak için de birşeyler düşünülmüş. Mesela ‘Global Climate and Health Alliance’ kurumu yeni bir kampanya başlatmış ve AirBeam destekli bir hava maskesi dağıtmaya başlamışlar. Bu maskelerin üzerinde hava durumunu ifade eden renkli ışıklar var. Eğer hava temizse ışıklar yeşil, kabul edilebilir kirlilikteyse sarı, hassas kişiler için tehlikeli seviyedeyse turuncu ve herkes için tehlikeli seviyedeyse kırmızı yanıyor.

Daha önce hava kirliliğini tespit ve analiz için büyük veri araştırmaları, haritalama sistemleri veya akıllı telefon kılıfları da görmüştük. Bu tür çözümlerin hızla artıyor olması, durumun ne denli ciddiye alınması gerektiğini gösteren işaretler olmalı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.