btbilgi

Türk mühendislerin geliştirdiği dünyanın ilk ve tek akıllı devriye sistemleri Ekin Patrol ve Ekin Bike Patrol, İstanbul Fuar Merkezi’nde 24-26 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenen ve trafik teknolojilerinin tanıtıldığı Intertraffic İstanbul 2017 Fuarı’na katıldı. Ekin Teknoloji, dünyada güvenli şehir teknolojileri alanında mobil devriye dönemini başlatan ve tamamı Türk mühendislerden oluşan AR-GE merkezinde üretilen Ekin Patrol ile Ekin Bike Patrol’ü sergiledi. Güvenli şehir teknolojileri alanında mobilite özellikleri ile devrim yaratan sistemler, 5000’e yakın yerli ve yabancı katılımcıyı buluşturduğu söylenen fuarda her yerde devriye olabilen sistemlerini tanıttı.

Abu Dabi ve Bakü’de kullanılan akıllı devriye sistemleri ile trafik kazaları ve hız ihlal oranları büyük ölçüde azaltıldığı söyleniyor. Ekin Patrol, dünyanın doğusundan batısına, aralarında Amerika, Almanya gibi ülkelerin de bulunduğu 16 ülkenin yanısıra, ülkemizde de birçok şehirde kullanıldığı ve hedefin güvenli şehirler inşa etmek olduğu ifade ediliyor.

Mobilde hızlı takip, hızlı müdahale

Dünyada güvenli şehir teknolojileri alanında mobil devriye dönemini başlatan Ekin Patrol, Araç girişinin uygun olmadığı noktalara ise bisiklet ve motosikletler üzerine yerleştirilen Ekin Bike Patrol ile ulaşılıyor.

‘PATROL’ yeni şehir hafiyesi

Güvenlik ve asayişin günümüzün en önemli sorunlarından ve akıllı güvenlik sistemleri ile kontrol edilen kentlerde suç ve ihlal oranlarının düştüğünün  görüldüğüne değinen Ekin Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin sabit sistemler ya da mobese kameraların şehir güvenliği için olmazsa olmaz olduğunu ancak terör ve asayiş olaylarının küresel çapta boyut değiştirdiği günümüzde bunların da yeterli olmadığını dile getiriyor.

Ekin sabit sistemlerin erişim alanları ve kör noktalarının hesaplanarak daha karmaşık ihlal ve eylemlerin önüne geçmek için mobil sistemler ile güçlü destek sağlamak gerektiğini işaret ediyor. Ekin Patrol’ü bu değişimi göz önünde bulundurarak tasarladıklarını söyleyen Akif Ekin ‘Ekin Patrol’ün  polis, jandarma, itfaiye gibi araçlar üzerine tepe lambası olarak yerleştirildiğini, aracın farklı alanları ya da bagajına ekstra donanım kurmaya gerek olmadan kullanılabilen Ekin Patrol ile mevcut kent güvenlik sistemine akıllı ve  entegre olarak çalışabildiğini söylüyor.

Ürünün 360 derece görüş alanında bulunan plaka ve yüzleri hareket halindeyken tanıyabiliyor, hız ve park ihlal tespiti yapabildiği iddia ediliyor. Yüksek teknolojili bu mobil denetleme sistemi ile, görevde olan her araç kısa sürede tespit ve tarama yapabilen akıllı devriyelere dönüşüyor.

Sabit sistemlerin kontrol edemediği veya otomobillerin giremediği alanlarda hız ihlal ve plaka tespiti yapabilen bir çözümü de olan şirket Ekin Bike Patrol ile Bisiklet ya da motosiklet gibi araçlara kolayca monte edilebilen ürün ile erişime kısıtlı mekanlarda ihlal tespiti ve tarama yapabiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.