btbilgi

Dünyanın birçok ülkesinde tam elektrikli veya hibrit arabalar üretilir ve pazarlanırken, Japonya farklı bir yönde ilerliyor. Her ne kadar orada da elektrikli arabalar olsa bile, Japon otomobil devleri hidrojen yakıt hücreli araçları ön plana çıkartmaya çalışıyor. Bu araçlar da elektrikli ama batarya olarak hidrojen yakıt hücresi kullanıyorlar.

Japonya’da ülke çapında hidrojen yakıt hücresi dolum ağı projesiBunu destekler şekilde, 11 büyük japon firması biraraya gelip ülke çapında bir hidrojen yakıt hücresi dolum ağı kuracaklarını açıkladılar. Otomotiv, enerji ve teknoloji alanlarından gelen bu firmaların arasında en iyi bilinen Japon otomobil markaları olan Toyota, Honda ve Nissan da var. Toyota’nın resmi açıklamasına göre bu proje hükümetin “Hidrojen ve Yakıt Hücre Stratejik Yol Haritası” (Strategic Roadmap for Hydrogen and Fuel Cells) programı üzerine hazırlanmış. Programda 2020 yılına kadar 160 hidrojen yakıt istasyonu ve 40 bin yakıt hücreli araba satışı hedefleniyor.

Projeyi destekleyen firmalar şu şekilde listelenmiş: Toyota, Honda, Nissan, Tokyo Gas, Toho Gas, Air Liquide Japan, Toyota Tsusho, JXTG Nippon Oil & Energy, Idemitsu Kosan, Iwatani ve Japonya Gelişim Bankası (Development Bank of Japan). Bu firmalar 2017 yılı içinde ortak hisselerin olduğu yeni bir şirket kuracaklar. Bu yeni şirket planlanan hidrojen yakıt hücresi istasyonlarının planlanması, inşası, işletilmesi, hidrojen yakıt teknolojisinin kitlelere tanıtımı ve pazarlanması gibi geniş bir spektrumda çalışacak. Anlaşmaya imza atan 11 firmanın tamamı, Japonya’da hidrojen yakıtlı araçların gelişmesi ve bu kültürün yaygınlaşması yönünde aktif rol oynayacaklarının sözünü vermiş oluyorlar.

Bu firmalardan Toyota, teknolojiyi destekleyen en büyük isimlerden. Firmanın Mirai isimli hidrojen yakıt hücreli arabası Japonya’da satışta. Nissan 2015’de ilk hidrojen yakıt hücreli konsepti TeRRA’yı tanıtmıştı. Honda ise Clarity modeli ile bu pazara giriş yapmış durumda. Yakıt hücrelerinde kullanılan hidrojen güneş enerjisi desteği ile elde edilebildiği için, Japonya’nın dış kaynaklı petrol kaynaklı yakıtlara olan bağımlılığını azaltması açısından da önem taşıyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.