btbilgi

Her ne kadar Çin’in yüzölçümü daha bolca güneş enerjisi santrali yapmaya yetecek olsa da, her zaman her lokasyon ideal olmayabiliyor. İşte Çin hükümeti de kömür madenleri ile ünlü ama şu anda sular altında kalmış bir bölgeyi farklı şekilde değerlendirmeyi tercih etmiş. Böylece Huainan bölgesinde dünyanın en büyük yüzen güneş santrali inşa edilmiş durumda. En son gelen açıklamaya göre de santral devreye alınmış ve elektrik üretmeye başlamış.

Bu santrali hayata geçiren firma küçük bir şirket değil. Sungrow Power Supply Co. dünyanın en büyük invertör sistem üreticilerinden biri olarak biliniyor. Devreye alınan yüzen güneş santrali 40MW kapasite ile Hindistan ve Avrupa’daki benzer örneklerden çok daha büyük olacak şekilde tasarlanmış. Çin’in yenilenebilir enerjiye yaptığı her yatırım, aşırı nüfusa sahip bu ülkenin kendini biraz da olsun temize çıkartma çabalarına yarıyor.

Güneş panellerini suyun üzerinde yerlerştirmenin en büyük avantajı, ısınan panellerin sıcaklığını suyun serinliği ile bir miktar da olsa soğutması. Isınan güneş panellerinde zamanla performans düşmesi gözlenebiliyor. O yüzden de yüzen güneş santrali konsepti, lokasyonun uygun olduğu yerler için ideal bir çözüm. Ayrıca karada inşa edilmedikleri için, farklı amaçlarla kullanılabilecek arazileri de işgal etmemiş oluyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.