btbilgi

Büyük çaplı deprem veya sel felaketlerinde intenet son ihtyacınız olan şeymiş gibi görünebilr. Ama altyapının kullanılamaz durumda olduğu yerlerde, acil yardım ve kurtarma ekiplerinin iletişimleri açısından önemli bir yer kaplıyor artık. Bir grup araştırmacı bu tür senaryolarda kullanıma açılacak ve normal interneti meşgul etmeyecek özel bir protokol üzerinde çalışıyor: MNLR

‘Multi Node Label Routing’ (MNLR) denilen bu protokol, internet ağının aşırı yüklenmesi anında acil durum mesajlarını yönlendirmek için alternatif bir metod kullanıyor. Altyapının çökmesi ve bazı node’ların devre dışı kalması durumunda, acil mesajlar yüksek hızla farklı node’lar üzerinden yollanıyor. Bu protokol üzerinden yollanacak mesajlar varolan protokollerin altından işliyor, yani ağdaki diğer kullanıcıların internetinin kesilmesi sözkonusu değil.

Rochester Teknoloji Enstitüsü’nden (Rochester Institute of Technology) bir ekibin üzerinde çalıştığı protokol ilk kez Mayıs ayı içinde test edilmiş. ABD hükümeti acil durumlarda otomatik çalışan ağ makinelerini birbirine bağlamak için ‘Border Gateway Protocol’ (BGP) isimli sistemi kullanıyor. Karşılıklı yapılan denemelerde ağda bir bağlantı node’unun çökmesi üzerine BGP 150 saniyede toparlanıp hattı tekrar devreye alabilirken, MNLR aynı hattı alternatif node’lar kullanarak 30 saniyede devreye sokabilmiş.

MLNR: Felaket senaryolarına özel internet protokolü
Kaynak: Rochester Institute of Technology

Araştırma ekibinden Jennifer Schneider acil durumlarda internetten bir veri yollamaya çalışmayı, iş çıkış saatinde ana arter yoldan bir jet uçağı kaldırmaya çalışmaya benzetiyor. Schneider bunu “Acil durumlarda dağıtılmaya çalışılan kritik mesajların çoğu çok büyük ve şu anda varolan internet altyapısı için fazla ağır” diye özetliyor.

Felaket durumlarında acil yardım ekipleri internet üzerinden haritalar, uygun personel ve ekipman listeleri, anlık video ve sesli raporlar, cep telefon lokasyon verisi gibi bilgileri gönderip almaya çalışıyorlar. Bu da varolan altyapıyı fazlası ile zorluyor. Böyle bir sıkışıklık oluştuğunda bu sefer felaket bölgesindeki insanlar interneti kullanarak gerekli yerlere erişemiyorlar. MNLR gibi çözümler her iki tarafın da ihtiyaç olan erişime kavuşmalarını sağlayabilir.

Araştırma raporu Science Daily dergisinde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.