btbilgi

Artırılmış Gerçeklik (AR) denilince aklınıza hemen Pokemon GO akıllı telefon oyunu geliyorsa bu çok normal. Henüz AR teknolojisi ve uygulamaları çok yaygın değil. Ama yavaş yavaş hayatın farklı noktalarında görmeye başlıyoruz. İngiltere’nin ikinci en büyük havaalanı olan Gatwick’de buna güzel bir kullanım yeri bulmuşlar.

Büyük bir havaalanında o kadar insan ve görevli arasından yolunuzu bulup gitmeniz gereken yere erişmek bazen çok zor olabiliyor. Uykusuz, yorgun, aceleci, hasta veya eliniz kolunuz çocuklarla dolu olabilir. Böyle durumlarda size hangi kontüre veya kapıya gideceğinizi gösteren bir uygulama çok işinize yarayabilirdi. İşte havaalanı mühendisleri Artırılmış Gerçeklik sayesinde bunu gerçekleştirmeyi başarmışlar.

Artırılmış Gerçeklik size havaalanlarında yardımcı olacak

Bu proje için Gatwick Havaalanı’nın her yerine 2 bin adet sinyal noktası monte edilmiş. Akıllı şehirlerde ve AVM’lerde de göreceğimiz bu sensör teknolojisi, sizi elinizdeki cihazdan belli bir noktaya yönlendirmeyi mümkün kılıyor. Ama bu kadarla da kalmamışlar, bir de AR destekli akıllı telefon uygulaması geliştirilmiş. Uygulama içinden gitmeniz gereken yeri seçiyorsunuz ve telefonu kaldırıp kamera ile gideceğiniz yönü görüyorsunuz. Yazılım gerçek ortam görüntüsünün üzerine yönlendirme işaretlerini ekleyip size ikisini beraber, kolay anlaşılır bir şekilde sunuyor.

Kendi türünün ilk örneği olarak tanıtılan uygulama, yolculara kat değiştirmeleri veya bir güvenlik noktasından geçmeleri gerektiğini söyleyebiliyor. Ayrıca yolcuların girmesi yasak bölgeler ve inşa halindeki lokasyonlar da kayıtlı. Uygulama bulunduğunuz noktayı 3 metreye kadar hata payı ile saptama becerisine sahip. Uygulamayı kullanırken toplanan veriler şahsi bilgilerinizi içermiyor, sadece havaalanı içindeki trafiği analiz edebilmek amacıyla lokasyon ve rota bilgilerini kapsıyor.

Artırılmış Gerçeklik size havaalanlarında yardımcı olacak

Havaalanına yerleştirilen lokasyon sensörlerinin montajı 3 hafta ama testleri 2 ay almış. Halen deneme aşamasında olduğu bilgisi de veriliyor. Şimdilik uygulama havaalanı görevlileri tarafından yolculara yardımcı olmak için kullanılmakta. Ama deneme aşaması geçildiğinde havaalanını kullanan tüm yolculara açılacak. Sensör noktalarının bir diğer kullanım alanı ise, yolcuları çeşitli dükkan ve restoranlara yönlendirmek olarak ifade edilmiş. Bu proje, toplamda 2,5 milyar Sterlin’lik bir yenileme programının küçük bir parçası. Ama Artırılmış Gerçeklik teknolojisi için çok başarılı bir örnek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.