btbilgi

Yenilenebilir enerji pazarı büyüdükçe iş gücüne olan ihtiyacı da artıyor. Sadece teknolojiler konusunda uzmanlara değil, montaj, lojistik ve pazarlama alanlarında da çalışacak kişilere ihtiyaç var. Sektörün iş gücü açısından ne durumda olduğunun en güzel göstergelerinden birini ‘International Renewable Energy Agency’ (IRENA) vermiş. Kurum bu alanda dünya çapında yaklaşık 10 milyon kişinin çalıştığını söylüyor.

IRENA’nın 2012’den beri yıllık şekilde sunduğu ‘Yenilenebilir Enerji ve İş Gücü – 2017 Raporu’ (Renewable Energy and Jobs – Annual Review 2017) araştırmasında, 2016 itibarı ile sektörün 9,8 milyondan fazla kişiden oluştuğu belirtilmiş. Bu rakam 2015’e göre yüzde 1,1 oranında artış göstermiş.

Küresel yenilenebilir enerji sektöründe 10 milyon kişi çalışıyor

Özellikle son yıllarda hızla artan güneş ve rüzgar enerjisi firmaları sayesinde iş gücü rakamlarının tutarlı şekilde yükseldiğine dikkat çekiliyor. Son 4 yılda güneş ve rüzgar enerjisi alanında çalışanların sayısı iki kattan fazla artmış durumda. Küresel enerji politikaları değiştikçe hem sektörün, hem de çalışan miktarlarının katlanarak artacağı tahmin ediliyor. Raporda 2030 yılında yenilenebilir enerji sektöründe 24 milyon kişinin iş sahibi olması öngörülmüş.

Alt sektörlere bakıldığında ise, 2016’da çalışan sayılarının en fazla gelişme gösterdiği pazar güneş enerjisi olmuş. Güneş enerjisi alanında çalışanlar 3 milyon 095 bin kişiye yükselmiş. Bu rakam 2015’e göre yüzde 12 artış anlamına geliyor. Büyümenin en iyi gözlemlendiği ülkeler Çin, ABD ve Hindistan olmuş. Japonya ve Avrupa ülkelerinde ise genel bir düşüş tespit edilmiş.

Küresel yenilenebilir enerji sektöründe 10 milyon kişi çalışıyor

Onu 1 milyon 714 bin çalışan ile biyoyakıt takip ediyor. Biyoenerji pazarlarının tamamında 2,7 milyon kişi çalışıyor; lider ülkeler Brezilya, Çin, ABD ve Hindistan olarak listelenmiş. Üçüncü sırayı büyük çapta hidroelektrik projeleri alıyor, 1 milyar 519 bin kişi bu alanı tercih etmiş. Hidroelektriğin en çok büyüdüğü ülkeler sırasıyla Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya ve Vietnam.

Yükselen enerji kaynaklarından olan rüzgar ise çok az farkla, 1 milyon 155 bin çalışan ile dördüncülükte. Rüzgarda en hızlı gelişen ülkeler ABD, Almanya, Hindistan ve Brezilya olmuş. Rüzgar enerjisindeki iş gücünün büyümesi 2015’e göre yüzde 7.

Küresel yenilenebilir enerji sektöründe 10 milyon kişi çalışıyor

Yenilenebilir enerji alanında lider ülke 3,6 milon çalışan ile Çin. Onu 876 bin kişi ile Brezilya ve 777 bin kişi ile ABD takip ediyor. IRENA’nın ‘Clean Energy Business Council’ (CEBC) ve ‘Bloomberg New Energy Finance’ (BNEF) katkıları ile gerçekleştirdiği çalışmayı ve önceki senelerin raporlarını buraya tıklayarak gideceğiniz sayfada bulabilirsiniz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.