btbilgi

LIDAR bir kelime değil, bir kısaltma. ‘Light Detection and Ranging’ (ışık algılama ve mesafelendirme) kavramının kısaltması ve sürücüsüz araçlar için oldukca önemli bir teknoloji. Otonom araba pazarına damga vurmak isteyen startup firmalar için de oldukca çekici bir kategori. Yeni nesil startup’ların bazıları aldıkları yatırımlar ve sundukları ilginç çözümler ile bu teknolojiyi otomotiv firmalarına sunmaya hazırlar.

Bu startup’lar arasında yer alan Quanergy 2012’de kurulmasına rağmen, zamanının çoğunu LIDAR teknolojisine değer katacak bir çözüm geliştirmekle harcayanlardan. Bazı sistemler binlerce dolar ederken, Quanergy’nin ürünü tamamlandığında piyasaya 100 dolar civarında bir rakamla çıkmak istiyorlar. Bu da her türlü küçük çaplı veya amatör otonom araç üreticisinin harcayabileceği bir seviyede. Firma bu maliyete ulaşmak için mekanik parçası olmayan, kendilerine özel entegre bir dizayn geliştirmiş. Bu sistemin dezavantajı ise sensör kendi etrafında dönemediği için daha dar bir görüş açısına sahip olması.

Velodyne ise entegre LIDAR çözümü uzerinde çalışan bir diğer firma olarak göze çarpıyor. Bu firmanın ayrıca 360 derecelik bir ürünü de mevcut. Velodyne’ın entegre çözümü 35 derece dikey ve 120 derece yatay tarama alanı sunuyor. Firma bu sistemleri, 360 derecelik ürünlerden daha ucuza satacak.

İsrail kökenli Oryx Vision farklı bir yaklaşımla geliyor. Sistemin temeli, sis içerisinde görüşü arttıran uzun dalga lazerler kullanıyor olması. Ayrıca sensöre direk güneş ışığı vursa bile doğru sonuçlar vermeye devam ediyor. Bu sistem sayesinde LIDAR teknolojisinin zayıf yanları ile ilgili kimsenin aklında soru işareti kalmayacak.

Luminar Technologies ise bu alanda çalışan ve bahsedilmesi gereken bir başka firma. Luminar firması LIDAR ürünlerini sıfırdan üretmesi ile ön plana çıkıyor. Benzer başka firmalar ise çoğu zaman üçüncü parti donanım parçalarını başka şirketlerden alıp ürünlerini imal etmeyi tercih ediyorlar. Bu startup tüm parçalarını kendi ürettiği için teknolojiye ve ürünlerine çok daha hakim denilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.