btbilgi

Bir teknoloji lideri olmak, bazen bilimkurgu filmlerinden çıkma gibi duran konseptleri hayata geçirebilme gücüne sahip olmayı gerektiriyor. İşte Microsoft da böyle bir hedef peşinde, 10 yılda DNA’ya veri depolamayı başarmak istiyor. DNA içine veri yerleştirmek ilk bakışta çok tuhaf gelse bile, hızla gelişen ve büyüyen teknoloji ihtiyaçlarına cevap verebilecek en iyi çözümlerden biri haline gelme potansiyeli var.

Firmanın Washington Üniversitesi ile birlikte üzerinde çalıştıkları proje, küçülerek boyutsal sınırlarına varmakta olan fiziksel depolama ürünlerinin yerine geçecek. Microsoft’un açıklamasına göre ilk aşama 3 yıl içinde bir prototip oluşturmak ve 10 yıl içinde de pazarlanabilir bir ürüne doğru ilerlemek. İlk prototipin 1970’lerdeki bir Xerox yazıcı boyutunda olacağı tahmin ediliyor.

Sistem geleneksel 1 ve 0’lardan oluşan veriyi, DNA’yı meydana getiren ATCG nükleotidlerine dönüştürmek üzerine kurulu. Orijinal verinin yapısını korumak için ise DNA akışına işaretleyiciler yerleştirilecek. Moleküle çevrilen veri sekansları gerçek DNA’ya eklenecek ve biyolojik bir ortamda depolanacak. Verileri geri almak için ise, seçilen veri gruplarını yerinden kesecek bir polimeraz zincirleme reaksiyon kullanılacak. Sökülen DNA dizisindeki ATCG grupları okunacak ve 1 ile 0 formunda tekrar çözümlenecek.

Yapılan ilk testlerde verilerin kayıpsız şekilde DNA’ya eklendiği ve geri alınabildiği rapor edilmiş. Sorun işlemin yapılabilir olmasında değil, DNA sekansları yaratmak ve çözmenin henüz çok pahalı olmasında yatıyor. Microsoft’un denemelerde kimyasal süreç ile yarattığı 13 milyon 448 bin 372 parça DNA, yaklaşık 800 bin dolara mal olmuş. Araştırmacılar halen DNA oluşturmak için enzimleri devreye sokacak yenilikçi bir çözüm üzerinde çalışıyorlar.

DNA tüm evrende fizik kurallarına uygun bilinen en yoğun veri depolama mekanizması olarak kabul ediliyor. Bir milimetreküp DNA’nın 1 kintilyon (1 ve 20 adet sıfır) byte veri tutabileceği hesaplanmış. Bunun teknolojik gelişme açısından ne kadar önemli olduğunu ifade etmek için ‘MIT Technology Review’ dergisi şöyle bir örnek vermiş: “Bu teknoloji şu anda mümkün olsaydı, çekilmiş tüm sinema filmleri bir şeker kübü büyüklüğünde bir yapıya depolanabilirdi.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.