btbilgi

Akıllı telefonlardan duymaya çok alıştığımız Gorilla Glass cam markasının üreticisi Corning, kendine yeni bir sektör bulmuş gibi görünüyor. Otomobillerin de yavaş yavaş akıllı cihazlara katılmaya başladığı bir dönemden geçiyoruz. Corning de telefonlarda kullandığı cam teknolojisinin daha gelişmiş bir versiyonunu araba ekranlarına taşımaya hazırlanıyor.

Gorilla Glass’ın 5’inci versiyonu öncekilerinin hepsinden daha sağlam ve daha esnek olarak rapor ediliyor. Yapılan son testlerde Glass 5 kullanılmış ve kullanılmamış cihazlar 1,6 metre yükseklikten yere ve bozuk yüzeylere atılmış. Düşme testlerinin yüzde 80’inde Corning’in camı rakip ürünlere göre sağlam çıkmış. 10 yılı bulan Ar-Ge sonucunda, Corning ürünleri dünya üzerindeki 4,5 milyar cihazda (ve tabi ki en başta iPhone’da) yer alıyor.

Corning bir bilgi sistemleri konferansında tanıttığı yeni cam ürününü, otomobil dahili yüzeyleri için özellikle tasarladığını iletiyor. Bu ürün araba yüzeylerine sadece çizilme ve darbeye karşı sağlamlık getirmiyor. Ayrıca çok-parmaklı dokunma becerileri, dokunma bazlı geri besleme (titreşim gibi), parlam engelleme ve yansıma engelleme gibi ek özellikler sunabiliyor. Gorilla Glass 1mm’den ince ve esnek yapısı ile her türlü kavisli yüzeyde de kullanılabiliyor, ama esnediği zaman dayanıklılığından bir şey kaybetmiyor.

Firma resmi açıklamasında otomobil sahiplerinin araçlarını, akıllı telefonlardan çok daha uzun süre kullandıklarını söylüyor. Ortalama araba sahipliği süresinin 6 sene olduğunu ama bazı şoförlerin 10-11 yıl aynı arabayı kullandıklarına dikkat çeken Corning, yeni nesil ‘Gorilla Glass for Automotive Interiors’ ürünü ile arabalara daha fazla dayanıklık sağladıklarını ifade ediyor. Ayrıca ısıtılarak şekil verilen cam çözümlerine kıyasla, Corning’in ‘soğuk şekil verme’ teknolojisinin daha ucuz ve hesaplı olduğu da aktarılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.