btbilgi

Sağlık sektörü teknoloji sayesinde büyüdükçe bu alandaki yatırımların seviyesi de orantılı olarak artıyor. Sektöre yatırım yapan tıp odaklı firmalar kadar, teknoloji devleri de bu konuyla ilgileniyorlar. Özellikle de ABD’li firmaların, sağlık startup’larına gittikçe artan miktarlarda yatırımlarda bulunduğu görülmekte. Araştırma şirketi CB Insights bu teknoloji firmalarının Top 10 listesini yapmış.

Aşağıda Mayıs 2012 – Mayıs 2017 tarihleri arasında sağlığa en çok yatırım yapan 10 teknoloji firmasını bulabilirsiniz (liste firmaların iştiraklerini de içermekte, ama AT&T ve Comcast gibi telekom şirketleri dahil değil):

  1. Apple
  2. Alphabet (Google)
  3. Microsoft
  4. Amazon
  5. Facebook
  6. General Electric
  7. Oracle
  8. Intel
  9. Cisco Systems
  10. IBM

Yukarıdaki ABD kökenli firmaların 2012’den beri yaptıkları yatırımların miktarı ise 6,2 milyar dolar olarak ölçülmüş. Bu rakama toplamda 143 fonlama işlemi ile erişilmiş. Raporda 2012’den beri yatırımların artarak devam ettiği ve 2016’da 41 fon ile 2,7 milyar dolara eriştiği belirtilmiş. Bu rakamın 2015’deki fonlamanın 3 katı olduğu bilgisi de veriliyor.

ABD teknoloji devlerinden sağlık sektörüne 5 yılda 6 milyar dolar

2017’de ise yatırımlar Mayıs ayı itibarı ile 18 fon işlemi sonucunda 1,5 milyar dolara varmış. Sırf 2017’nin ilk beş ayında yapılan sağlık yatırımlarının, 2015 yılında yapılan toplam yatırımların (914 milyon dolar) üzerinde olduğuna da dikkat çekiliyor. 2017 yılı sonu için tahminler ise 48 fonlama sonucunda 4 milyar dolara erişilmesi yönünde.

Sağlık sektöründe yatırım yapılan bazı alanlar şu şekilde listelenmiş: Medikal makineler, uzaktan sağlık yazılımları, medikal kayıt sistemleri, akıllı hastalık teşhis uygulamaları, yapay zeka ve makine öğrenme, gen terapisi, yeni nesil aşılar, kök hücre ameliyatları, bağışıklık sistemi güçlendirme, veri analitik çözümleri, gen çözümleme, kablosuz hasta takip cihazları.

ABD teknoloji devlerinden sağlık sektörüne 5 yılda 6 milyar dolar

Raporda tüm büyük teknoloji firmalarının sağlık yatırımlarının bir haritası da verilmiş. Yukarıda gördüğünüz haritada turuncu çizgiler satın almalar, yeşil çizgiler ise yatırımlar. Haritaya tıklayarak büyük haline erişebilirsiniz. Raporun ayrıntılarını buraya tıklayarak gideceğiniz sayfada bulmanız mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.