btbilgi

Eylül 2015 tarihinde Alman otomotiv firması Volkswagen AG için başlatılan usulsüzlük soruşturması, başka firmaları da kapsayarak büyümeye devam ediyor. Volkswagen (VW) dizel araçlarının emisyon değerlerini standart altı göstermek amacıyla, araçlarına özel bir yazılım yüklediği suçlamasına maruz kalmıştı. Bu soruşturma sonucunda VW marka dizel araçların normalde uymaları gereken emisyon sınırının 40 katına kadar havayı kirlettikleri meydana çıkmıştı.

Alman savcılar aynı soruşturmayı bir başka Alman otomotiv firması Daimler’e de uyguluyorlar. Hatta soruşturmanın bir ucunun ABD ofislerine de uzandığı bilgisi Reuters tarafından veriliyor. Stuttgart savcılığının bugün ABD’deki savcılıklarla görüştüğü belirtiliyor.  Konu ile ilgili ayrıntılar henüz belli değil ama bu talebin, Alman savcıların Daimler’in ofislerinde bu hafta içi yaptığı araştırmanın hemen arkasından gelmesi soru işaretleri uyandırdı.

Volkswagen dizel emisyon soruşturması Daimler firmasına da sıçradı

Mercedes-Benz, AMG. Maybach ve Smart gib dünyaca ünlü markaları barındıran Daimler AG ise yaptığı resmi açıklamada soruşturma ile ilgili bilgileri doğruladı. Firma savcılıkla yakın irtibat halinde olduklarını ve talep edilen her türlü desteği verdiklerinin bilinmesini istiyor. Firma adına konuşan bir sözcü ise gerekli tüm bilgilerin ve dosyaların hem Stuttgart savcılığına, hem de ABD yetkililerine verildiği bilgisini iletti. Daimler yürütülmekte olan usulsüzlük soruşturması ile ilgili ayrıntı veremeyeceğini de resmi açıklamasında ifade etmiş durumda.

Volkswagen ve Daimler dışında, ABD savcılıkları benzer bir soruşturmayı Fiat Chrysler için de başlattı. Bu hafta içinde başlatılan soruşturma, aynı VW gibi Fiat’ın da araçlarında dizel emisyon değerleri farklı östermek amaçlı gizli yazılım kullandığı iddiası içeriyor. Soruşturmanın, bu sene başında ABD Çevre Koruma Kurumu’nun bu konuda Fiat Chyrsler’e yaptığı resmi uyarının ardından gelmesi dikkat çekici olarak karşılanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.