btbilgi

Daha yeşil bir geleceğe yol alırken, rüzgar enerjisi çok önemli bir rol oynayabilir. Rüzgarı daha verimli kullanabilmek için daha büyük ve daha güçlü türbinlere ihtiyacımız var. İngiltere’nin Liverpool Körfezi’nde inşa edilen en yeni türbinler de işte bu tanımlamaya tam olarak uyan yapılar. Danimarka kökenli Dong Energy firmasının inşa ettiği bu 32 türbinlik santral çalışmaya ve temiz enerji üretmeye başlamış.

Burbo Bank rüzgar türbinlerinin her biri yaklaşık 200 metre yüksekliğinde. Neredeyse gökdelenlerle yarışan MHI Vestas V164 model türbinlerin her bir kanadı 80 metre uzunluğunda. Türbin başına 8MW enerji üretiliyor, bu da her bir kanat dönüşünde bir evin 29 saatlik elektriğinin üretilmesi demek oluyor. 8MW gücünde türbinler dünya üzerinde ilk kez Liverpool’daki santralde kullanılmış durumda, bu da onları dünyanın en büyük ve en güçlü türbinleri yapıyor.

Dünyanın en güçlü, en büyük rüzgar türbinleri İngiltere’de devrede
Kaynak: Dong Energy

Bu 32 türbinlik set, Burbo Bank’de daha önce inşa edilmiş bir santralin ek bölümü. Ama yeniler, eskilere göre iki kat daha fazla enerji üretebiliyor. MHI Vestas V164 model türbinlerden bir adedi tek başına, dünyanın denizde ilk kurulan rüzgar santrali Vindeby’nin tamamına denk enerji üretiyor. Santralden toplamda elde edilecek 285MW’lik enerji, 230 bin eve elektrik sağlayacak kapasitede. Santralin optimum operasyonel süresi ise 25 yıl olarak hesaplanmış.

İngiltere, çevresindeki okyanus kaynaklı bol rüzgarlar sayesinde rüzgar enerjisini dolu dolu kullanabilecek bir konumda. İngiltere’de toplamda rüzgardan 5,3GW enerji elde ediliyor. Bu da 4,3 milyon evin ihtiyacını karşılayacak miktarda. Digital Trends sitesi, planlanan yeni 8 santral projesi ile bu kapasitenin yüzde 50 daha artacağını ifade ediyor.

Rüzgar enerjisi bu şekilde ucuzladıkça, yüksek kapasiteli türbinlere olan ihtiyaç da artacak. Dong Energy firması yakın gelecekte 13MW ve 15 MW’lık türbinleri de devreye almayı hedefliyor. İngiltere’deki türbinlerin çoğunluğunun 3MW – 3,6MW aralığında olduğu bilgisi de ayrıca verilmiş. Ayrıca geçenlerde dünyaca ünlü oyuncak markası Lego’nun bu santrale yatırım yaparak temiz enerji çabalarını genişlettiğini de öğrenmiştik.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.