btbilgi

Dünyanın her yanından perakende ve e-ticaret şirketleri drone teknolojisini lojistik süreçlerine nasıl entegre edebileceklerini düşünüyorlar. Drone’lara mağaza içinde ürün taşıtmak için Walmart gibi patent alan da var, Avusturalya’nın ücra köşelerine ilaç ve gıda yollamak için kullanan da. Çin’in Alibaba’dan sonra en büyük e-ticaret sitesi JD.com ise uçan dev drone ordusu hayal ediyor.

JD.com bu amaçla Çin’in kuzeyindeki Shaanxi eyaletindeki sivil havacılık yetkilileri ile bir anlaşma yapmış. Firma 1 ton taşıma kapasitesi olan büyük boy drone’larını burada test edecek. Bu uçan drone’lar 300 kilometre menzile ve kendi iniş/kalkış üslerine sahip olacak. South China Morning Post gazetesinin haberine bakılırsa, firma yakın gelecekte tüm ürün erişimlerini drone ağı ile gerçekleştirmek niyetinde.

Online perakende şirketleri uçan drone kullanma konusunu, müşterilerinin gözünü boyayacak bir halkla ilişkiler trendi olarak görmüyorlar. Alibaba da, JD.com da geçen sene drone ile ürün teslimatı denemelerini yaptılar. Firmaların niyeti, ulaşımın zorlukla yapılabildiği taşra köylerine ve yolu bulunmayan noktalara da mal götürebilmek. Böyle noktalara uçakla veya helikopterle gitmeye çalışmak hiç mantıklı bir çözüm değil. Ama alçak irtifada uzun mesafe gidebilen ve tonlarca yük taşıyabilen drone’larınız olursa durum tamamen değişiyor.

Özelikle mevye ve sebze gibi uzun mesafelerde bozulabilecek malların hızlıca bu bölgelere taşınabilmesi önemli bir konu. Fakat büyük boyutta drone’ların çok gürültülü olması, arıza durumlarında çevreye ve insanalra gelecek olası zararlar da firmaları düşündürüyor. Bunlara ek olarak, uçan drone’ların geniş çapta yük taşıması amacıyla kullanılabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler de henüz hiçbir ülkede oturtulabilmiş değil.

JD.com’un yeni oluşturulan JD Logistics isimli alt şirketi tamamen bu konuyla uğraşmak için yapılandırılmış. Firmanın CEO’su Wang Zhenhui konuyla ilgili olarak “JD.com bu boyutta drone teslimatı yapacak ilk şirket olmayı hedefliyor. Gelecekte şehirler, kasabalar ve köyler arasında drone ile efektif şekilde mal taşıyacak bir lojistik ağı kurma vizyonumuz var” diyor. Firma şu anda kendi teslimat altyapısına sahip, rakibi Alibaba ise Çin’in büyük lojistik firmalarından Cainiao ile çalışıyor.

Şimdiye kadar Google, Amazon ve Domino’s gibi öncülerin drone ile havadan teslimat denemeleri yaptıklarını gördük ama hiçbiri ton seviyesinde ağırlık taşıyacak yöntemler değildi. Bildiğimiz klasik boyda uçan drone kullanılan denemelerde en fazla birkaç kiloluk yükler ulaştırıldı. JD.com’un dev boyuttaki uçan drone’larını heyecanla bekliyoruz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.