btbilgi

Kıyafet teknolojisinin geleceği mikroplarda olabilir mi acaba? MIT’den  (Massachusetts Institute of Technology) bir grup araştırmacı öyle olduğunu düşünüyor. Bir bilimkurgu filminden fırlama gibi duran konsept çalışmaları BioLogic, canlı hücrelerden imal edilmiş. Kendi kendine havalandırma sağlayan bu kıyafet, nefes alan ve teri tutmayan yeni nesil spor malzemelerinin üretimi için bir dönüm noktası olabilir.

Araştırmacılar BioLogic konsepti için E.coli (Escherichia coli) bakterisinin hastalık yaratmayan ve en sıklıkla bulunan versiyonunu kullanmışlar. Latex’a yerleştirilen bu bakteriler, neme ve ısıya karşı duyarlı. Latex parçalar da kıyafetin kendi kendine açılan ve havalandırma sağlayan bölümlerinde kullanılmış. Bu kıyafeti giyen sporcunun bedeni ısındıkça ve terledikçe, bakteriyel parçalar aynı uçak flapları gibi açılıp kapanıyor ve otomatik havalandırma sağlıyor.

Bakteri hücreleri bunu nem gördüklerinde genleşerek ve kuruduklarında sıkışarak gerçekleştiriyorlar. Ayrıca bu özel tasarlanmış hücreler aşınmaya dirençli, vücuda tamamen zararsız ve hatta yenilebilir bile. Ama araştırmacılar tabi ki BioLogic kıyafetini yemenizi tavsiye etmiyorlar. Bu canlı yapı taşları elektrik ve benzeri yöntemlerle de harekete geçirilebiliyor.

Ekibin lideri Wen Wang, “Genetik araçlar geliştikçe hücreleri farklı şekillerde işleyip, ek yetenekler kazandırmaya başlıyoruz” diyor. Ve ekliyor: “Bu teknolojinin bir başka kullanım alanı ışığa duyarlı, floresan kıyafetler olabilir. Yani giyen kişi gece karanlıkta parlayarak görünebilir. Veya kıyafetlere belli bir koku yayma özelliği eklenebilir. Spor salonundan çıktığınızda ter kokmak yerine güzel bir koku yayabilirsiniz.”

Biyoimalat alanı henüz çok yeni bir bilim dalı ama daha şimdiden üç boyutlu insan organları veya doğada çözünebilir ayakkabılar üretmede kullanılıyor. Grafen benzeri geleceğin süper dayanıklı ve esnek materyalleri de biyoimalat teknolojilerinin gelişmesi ile ortaya çıkacak. Bu ilginç çalışmanın sonuçları Science Advances jurnalinde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.