btbilgi

Drone’lar hakkında genelde eğlence amaçlı haberler okuyoruz ama aslında bu küçük uçan araçlar her alanda işimize yarayacak potansiyele sahipler. Kargo taşımacılığı, elektrik hatları bakımları, atmosfer gözlemleri, haritalama ve mağaza içi yük taşıma gibi farklı konularda onları görmek mümkün. Ama belki de şimdiye kadar gördüğümüz en güzel kullanım alanı, Afrika düzlüklerindeki nesli tükenmekte olan hayvanların korunması için drone bekçi uygulaması olsa gerek.

Teknolojiyi doğayı korumak için kullanmayı amaç edinmiş Lindbergh Foundation, bu uygulamanın öncülerinden biri. Kurumun başlattığı “Air Shepherd” (Hava Çobanı) ismindeki program insansız hava araçlarını, yani drone’ları bu yönde kullanmak üzerine kurulmuş. Lindbergh Foundation Afrika’da geçtiğimiz 10 yıl içinde yasadışı gergedan avcılığının yüzde 9 bin oranında arttığına ve her 14 dakikada bir fil öldürüldüğüne dikkat çekiyor. Bu oranlarla gergedan ve fil nüfuslarının 10 yıl içinde tamamen yok olacağı tahmini yapılmakta.

Kurum programı geçtiğimiz yıl devreye almış ve o zamandan beri büyük gelişmeler yaşanmış. Drone bekçi kullanılan neredeyse her yasadışı av vakasında avcılar kaçırılmış ve yüzlerce hayvan korunmuş. Şimdi bu programın yeni bir aşaması daha devreye alınmış durumda. Makine öğrenme üzerine çalışan Neurala firmasının katkıları programa ek bir boyut getirmiş durumda. Neurala’nın imaj tanıma teknolojisi sayesinde drone’lar artık hayvan çeşitlerini, miktarlarını ve bölgede yasadışı bulunan avcıları teker teker tespit edebiliyorlar.

Bu gelişme ile yasadışı avcılara karşı savaş veren ve soyu tükenen hayvan gruplarını sınırlı kaynakla korumaya uğraşan Afrikalı koruculara büyük bir destek verilmiş oluyor. Drone’lar tek başlarına işe yaramıyorlar, topladıkları imajların her an takip edilmesi ve anında çözümleme yapılıp gerekli bilgilerin koruculara iletilmesi gerekmekte. Bekçi drone’lara görüntü tanıma ve otomatik karar verme yeteneği eklenmesi sayesinde, gigabytelarca görsel veri otomatik işleniyor ve insan görevliler bilgisayar başında oturmaktansa alana çıkıp aktif koruma faaliyetlerine katılabiliyor. Bu şekilde hem hayvan koruma operasyonlarının artırılması, hem de yasadışı avcıların yakalanmasında gelişmeler yaşanması amaçlanmış.

Lindbergh Foundation yeni bir yapılanma değil, tarihe geçmiş ünlü havacı Charles A. Lindbergh’in efsanevi kıtalararası New York-Paris uçuşunun 50. yılı olan 1977’de kurulmuş. Charles Lindbergh ve eşi Anne Morrow Lindbergh’in dostları ve havacılık meraklıları tarafından kurulan dernek, ABD Generali James H. Doolittle ve ünlü astronot Neil Armstrong tarafından desteklenmiş. Dernek kuruluş amacı olarak havacılık, keşif, çevre koruma ve bunlara yardım eden bilim dallarına destek olma amacı gütmekte. Kurumun nihai hedefi ise doğayı ve teknolojiyi bir araya getirerek dünyanın daha güzel bir yer olmasına çalışmak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.