btbilgi

Dünyanın en büyük online perakendecisi, geleceği inşa etmeye kendi tesislerinden başlamış durumda. Her alanda yenilikçi yaklaşımlar arayan Amazon, yeni merkezinin tasarımında da kimsenin tahmin etmeyeceği bir tarz seçmiş. Amazon Spheres denilen yeni bina küre şeklinde birbirine bağlı üç yapıdan oluşuyor, ortalarından bir nehir akıyor ve 25 bin bitkiden oluşan bir ekosistem içeriyor.

Seattle’da inşa edilmekte olan Amazon Spheres, 4 milyar dolarlık dev bir proje. Hem Amazon’un gücünü hem de yenilikçi gelecek vizyonunu yansıtması hedeflenmiş. Üç jeodezik kubbeden oluşan binanın içinde hava sıcaklığı her an 22 santigrat derecede sabit kalacak şekilde ayarlanmış. Ortamın nemliliği ise her daim yüzde 60 seviyesinde tutulacak. Böylece özenle seçilmiş 2 bin 500 türden bitki (ve insanlar) için en ideal ortam ısısı elde ediliyor.

6 bin 500 metrekareye oturan Amazon’un yeni ek merkezi, çalışanların doğa ile olan bağlantılarını yeniden kurmak ve daha verimli bir iş ortamı yaratmak hedefiyle tasarlanmış. Kürelerin içinde duvarsız açık ofisler, açık toplantı odaları, bir satış alanı ve 65 odalık bir kimsesiz bakım merkezi bulunacak. Firma bu merkezin kendi çalışanlarına olduğu kadar, Seattle sakinlerine de bir mesaj vermesini istiyor. Amazon ne kadar büyüse de, kaşif ve yenilikçi ruhunu asla kaybetmeyeceği mesajını…

Amazon Spheres’in aynı anda 800 çalışana yer sağlayacak kadar büyük olması planlanmış. Kürelerin en büyüğü 27 metre yüksekliğinde ve 40 metre çapında. Küreye 5 katlı bir ofis alanı inşa ediliyor. Yapının tamamlanması ve kullanıma açılması 2018’i bulacak. Bu yapı, hemen arkasında bulunan “Day 1” isminde ve 158 metre yükseliğindeki firma ana binasının en önemli ve dikkat çekici parçası haline gelecek. Day 1 gökdeleni Kasım 2016’da kullanıma açılmıştı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.