btbilgi

Sadece zihin ile bir robot kol veya bilgisayar kontrol etmek, artık bilimkurgu filmlerinin tekelinde olan bir konsept değil. Bu yöndeki çalışmalar o kadar ilerledi ki, artık hareket engelli bir kişinin zihinsel komutlarla bir dışiskelet (exoskeleton) kullanması bile mümkün olacak. Dışiskeletler insanların fiziksel zorlukları aşmaları, ağır yükler taşıyabilmeleri ve hareket problemlerinin üstesinden gelebilmeleri için tasarlanan bir çeşit mekanik destek aracı olarak düşünülebilir.

Melbourne Üniversitesi’nde geliştirilen yeni bir “beyin stenti”, bu yönde büyük adımlar atılmasını sağlayacak bir buluş. Stentler normalde çeşitli büyüklüklerdeki damarları açık tutarak kan akışını devam ettirmek için kullanılan minik medikal cihazlar. Araştırma ekibinin kullandığı yeni stent ise yine damar içine yerleştiriliyor ama kan akışını sağlamaktansa bir çeşit radyo alıcı anteni gibi görev yapıyor.

Elektrodlardan oluşan bu stent ensedeki bir damardan içeri sokulup, beyindeki motor korteksin yakınına yerleştiriliyor. Stent korteksden aldığı beyin aktivite sinyallerini hastanın göğsüne takılı bir aktarıcı parçaya iletiyor. Bu parça da sinyalleri kablosuz şekilde dıaşrıdaki bir bilgisayara yönlendiriyor. Bilgisayar ise sinyalleri komuta çevirerek, engelli kullanıcının giydiği dışiskelet cihazını hareket ettiriyor. Bu tekniğin en olumlu yanı, açık beyin ameliyatı yapılmasına gerek kalmaması. Böylece hastanın sağlığı tehlikeye atılmıyor.

“Stentrode” (stent ve elektrot kelimelerinin birleşimi) adı verilen cihaz hem beynin içinden sinyal alabildiği için daha güvenilir, hem de beyne zarar vermeyecek bir yapıda olduğu için daha sağlıklı bir çözüm. Normalde beyin dalgalarını dışarıdan almak için tasarlanmış elektrotlar bunun kadar başarılı değiller. Beynin içine yerleştirilen elektrotlara ise beyin bir yara olarak bakıp tepki veriyor, böylece de işlevlerini sınırlıyor.

Stentrode geçen sene koyunlar üzerinde denenmiş ve olumlu sonuçlar alınmış. İnsanlar üzerindeki denemelerin 2018’de yapılması tahmin ediliyor. Gelecek sene en az 5 hareket engelli hastaya stentrode takılacak ve dışiskelet kontrol testleri başlayacak. Böylece belden aşağısında paralize olmuş, savaşta bacaklarını kaybetmiş veya kas distropisi geçiren kişiler için tekrar yürüme şansı verilebilir. Pentagon bu araştırmayı özellikle destekliyor, çünkü savaş gazilerinin bu teknolojiden faydalanmaları hedefleniyor. Bu gidişle bilimkurgu filmlerinde sunulan fütüristik konseptleri çok daha hızlı yakalayacağız galiba.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.