btbilgi

Perakende sektörü her zamankinden daha büyük bir krizle karşı karşıya gibi görünüyor. Özellikle perakendenin kalesi olan ABD’de 2017’nin büyük bir çöküş yılı olacağından bahsedilmekte. The Atlantic’deki bir yazı 2016 ve 2017’de 9’ar büyük perakendecinin iflas verdiğini; J.C. Penney, RadioShack, Macy’s ve Sears gibi devlerin her birinin 100’den fazla mağaza kapattığını belirtiyor. Peki “Dev Perakende Kıyameti” diye adlandırılan bu durumdan çıkmak için mağazacıların çözümü ne? Otomasyon.

ABD’nin neden bir perakende krizi yaşadığını anlamak için şu üç noktaya bakmak gerekli. Birincisi, insanların artık online alışverişi tercih etmeleri. Sadece Amazon’un ABD satışları 2010’daki 16 milyar dolardan 2016’da 80 milyar dolara yükseldi. Bunu diğer tüm online perakendeciler de yaşıyorlar. Online alışveriş daha güvenli, daha kolay ve daha hızlı.

İkinci sebep çok fazla alışveriş merkezi (AVM) inşa edilmiş olması. Türkiye’de de özellikle büyük şehirlerde gözlemlenen bu durum, AVM’lerin çöküş başlangıcı olarak kabul ediliyor. ABD’de şu anda 1.200 AVM olduğu ifade edilmiş. Üçüncüsü ise insanların paralarını mağazalardan alınan nesnelerden, yeme/içme ve eğlence/seyahat sektörlerine kaydırması deniliyor. Yine online araçların yardımı ile dünya çapında yiyecek, gezi, seyahat ve konaklama sektörleri büyük bir yükselme yaşıyor. Ama bu da mağazalardan daha az eşya ve kıyafet alınması demek.

Dev Perakende Kıyameti: Otomasyon milyonlarca işi devralacak

Otomasyon ise perakende sektörünün bu krizden çıkış yolu olarak kabul ediliyor olabilir. Mağazacılıkta verimliliğin artmaması, maaşlarda yapılamayan artışlar ve grevler bu sektörün önemli sorunları olarak aktarılıyor. Firmalar otomasyona dönerek bu sorunların bir kısmını çözmeyi planlıyorlar. Daha şimdiden Amazon Go gibi tam otomatik mağazaların denemeleri yapılıyor. Walmart gibi büyük binalara sahip firmalar, mağaza içinde lojistik işlerini drone’lara yaptırıp daha az eleman tutmayı hedefliyorlar.

Fakat ipin ucu gelip çalışanlara dayanacak. Yeni bir araştırmanın bulguları ABD perakende sektöründeki 16 milyon kişilik iş gücünün, ülkenin toplam iş gücünün yüzde 10’u olduğunu söylüyor. Otomasyon dalgası ile perakendede çalışan 7,5 milyon işin tehlikeye gireceği de belirtilmiş. Otomatik kasaların kullanımını arttıkça, yüzde 74’ü kadın olan kasa görevlilerinin işleri de azalacak. Akıllı telefonlar ve chatbot gibi araçlar güçlendikçe mağaza içi akıllı çözümlere eklenecek ve kıyafet mağazalarındaki müşteri sorumlularının yerini almaya başlayacak. Soyunma kabinine yerleştirilecek akıllı aynalar ve ürün bulma ekranları sayesinde, daha az müşteri yardımcısına gerek olacak.

Dev Perakende Kıyameti: Otomasyon milyonlarca işi devralacak
Kaynak: Migros.com.tr

Müşteri karşılama ve ilk aşama bilgilendirme için küçük ve sevimli robotlar şimdiden görev yapmaya başladı bile. Acaba çalışanlar tüm bu fütüristik görünen yöntemlerin bir gün işlerini ellerinden alacağının farkında mı acaba? Otomasyon teknikleri tam güçle uygulandığında, işlerinden olacak milyonlarca mağaza çalışanı ne yapacak? Yoksa müşterilerin istediklerinin farkında bile olmadığı “müthiş alışveriş deneyimi” denilen sihirli çözümün bir parçası olarak işlerinde kalmaya devam mı edecekler? Bunların hepsinin cevabını önümüzdeki 10-15 yıl içinde alacağız.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.