btbilgi

Alphabet ve Google’ın her konuda çalışan bir şirketleri var galiba. Sağlık alanındaki çalışmalarına en güzel örnek de Verily Life Sciences ve Calico ismindeki şirketler. Verily sağlık sektöründe veri toplama ve analiz üzerine, Calico ise insanlara uzun ömür sağlama üzerine uğraşıyor. Firmanın ayrıca ‘23andMe’ ve ‘Flatiron Health’ gibi başka sağlık teknolojileri şirketlerine yatırımları da biliniyor. Verily şirketinin yeni ortaya çıkan bir patenti, kanser araştırmalarına da bulaşacaklarının habercisi oldu.

Şubat 2014’de başvurulan patent için onay yeni verilmiş. Patentte aynı MR öncesi hastalara enjekte edilen, taranacak bölgedeki damarları ve dokuları ortaya çıkartan özel kontrast sıvısına benzer bir sıvıdan bahsediliyor. Kontrast sıvılar, MR cihazının yetersiz kaldığı durumlarda damarların parlatılmasına yarıyor. Patentteki sıvı da benzer şekilde kandaki antikor benzeri yapılara tutunup bazı ölçümlerin kolayca yapılmasını sağlayacak.

Alphabet’in yeni sağlık patenti: Bileğe takılan kanser dedektörü…
Kaynak: CB Insights

Ama patentin içeriği tek başına bu sıvı değil, ayrıca sıvı enjeksiyonundan sonra bileğe takılacak bir tarayıcı cihazdan da bahsediliyor. Bu tarayıcının başta kanser olmak üzere bir dizi hastalığın erken tespitinde kullanılması hedeflenmiş. Cihaz mini bir MR makinesi gibi çalışacak ve kana karışıp belli bir yapıya tutunacak özel sıvıyı algılayıp, potansiyel hastalık izlerini arayacak. Patentte bahsedilen tepkisel sıvının enjeksiyon, soluma, yutma veya deri üzerinden aktarımı gibi farklı şekillerde vücuda sunulabileceği de belirtilmiş.

Alphabet’in yeni sağlık patenti: Bileğe takılan kanser dedektörü…
Kaynak: CB Insights

Örnek olarak bilekteki giyilebilir tarayıcı, sıvının yaptıştığı bir hücrenin kanser hücresi olup olmadığını anlayabilecek. Özel sıvıdaki tepkisel partiküllerin uzun süreler vücutta kalmasına rağmen hastaya zarar vermeyecek bir yapıda olması da planlanmış. Tarayıcıdan alınacak veri kablosuz şekilde bir bilgisayara ve kişisel sağlık veritabanına işlenecek. Böylece doktorlar hastalarının durumunu anlık olarak izleyebilecekler. Bu yöntem devamlı takip edilmesi gerekli hastalıklarda çok işe yarayabilir.

Yontemin bir ileri aşamada sadece hastalığı takip etmesi değil, anti-tümör terapisi veya kemoterapi benzeri yöntemlerle iyileştirme aşamasında yardımcı olabileceği de patentte ifade edilmiş. Bu patente onay verilmiş olması Verily’nin böyle bir cihazı üreteceğinin garantisi değil ama görüldüğü kadarı ile Alphabet firmasının düzenli yatırım yaptığı ve pek kazanç getirmeyen “Other Bets” şirketler grubunun boş oturmasını da beklememek gerekli.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.