btbilgi

Kendi kendine gitme özelliği sadece arabalarla sınırlı kalmayacak, anlaşılan her türlü araç için kullanılacak. Otobüsler, uçaklar, gemiler ve trenler için çalışmalar devam ediyor ama bir sektör daha var ki, otonom teknolojisine hazır olduğunun farkında bile değiliz. Bu da çöp/atık toplama, işte Volvo Trucks ve İsveç kökenli firma Renova bu alanda beraber çalışmalar yapıyorlar.

Volvo otonom kamyon alanında zaten çalışma yapıyordu. Hatta 2016’nın ikinci yarısından beri İsveç’in güneyindeki Kristineberg madeninde otonom yük kamyonlarını denemeye başlamıştı bile. Şimdi aynı teknoloji çöp kamyonlarına da uygulanıyor. Bu kamyonlarda GPS, LIDAR ve kamera gibi bildiğimiz otonom sürüş cihazları var. Denemelerde bir rota ilk kez gidileceği zaman insanlı sürüş yapılıyor ve rota verileri  toplanıyor. Böylece bilgisayar nerede ne kadar durulması ve ne operasyon yapılması gerektiğini öğreniyor.

Volvo’nun açıklamasına göre bu kamyon düşük hızda hareket ediyor ve devamlı etrafını tarayarak yolda bir engel olduğu anda duruyor. Bir kez rotayı öğrendiği anda kendi kendine gidip, hangi çöp konteynerlerinin yanında duracağını biliyor. Çöpün konteynerlerden toplanması işi ise şimdilik insan görevliler tarafından gerçekleşiyor. Görevliler mütemadiyen kamyona binme ve inme hareketlerini yapmadığı için de fiziksel olarak daha az efor harcanıyor.

Proje 2017 sonuna kadar test aşamasında olacak. Yıl sonunda analiz ve değerlendirme yapılacakmış. Elektrikli kamyon projeleri ile otonom çöp toplayıcıların biraraya gelmesi ise yakın gelecekte gayet mümkün. Böyle ilginç örneklere bakarak elektrikli ve otonom araçların her türlü sektörde yer bulacağını söylemek de yanlış olmaz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.