btbilgi

Şehirlerin ürettiği hava kirliliği kadar büyük bir şey daha var, o da şehirlerin ürettiği veri miktarı. Nesnelerin İnterneti (IoT) çağında bu çok daha devasa miktarlara ulaşacak ama şirketler şimdiden bu veri yığınlarını kullanarak şehirlerin sorunlarını çözmeye uğraşıyorlar. Alman kökenli Teralytics de mobil ağlardan topladıkları veriler ile şehirlerdeki karbon emisyonunun modellerini çıkartmaya uğraşan bir büyük veri firması.

Teralytics şehirde yapılan her akıllı telefon aramasını, her metin gönderimini, her internet gezintisini saf veriden işe yarar analizlere dönüştürüyor. Bu veri yığını insanların nereden nereye hareket ettiklerini, bunun için hangi araçları kullandıklarını, araçları ne sıklıkla kullandıklarını ortaya çıkartmaya yarıyor. Firma bunu için operatör Telefonica’nın onlara verdiği veriyi kullanıyor. Bir kez bu türden bir şehir modeli oluşturulduğu anda her türlü araba, ağır araç veya toplu taşıma yönteminin saldığı zararlı gaz miktarları ile birleştirilip şehrin hava kirliliği haritası oluşturulması mümkün hale geliyor.

Firma Nürnberg şehri için yaptığı hava kirliliği modelinde yüzde 77 gibi çok yüksek bir doğruluk oranına ulaşmış. Bu da tüm şehrin kirliliğini ölçmek için her yere minik minik binlerce sensör cihaz takmaktan çok daha etkili bir çözüm olma ihtimalini ön plana çıkartıyor. Ortaya çıkardıkları karbon emisyon modelleri, şehir yönetimlerinin hava kirliliği ile mücadelesinde önemli bir araç haline gelecek.

Teralytics’in burada durmaya niyeti yok. Firma büyük veriyi kullanarak, dünya çapında insanların hayatını nasıl daha iyiye götürebileceklerinin planlarını yapıyor. İş Geliştirme ve Ortaklıklar Müdürü Maximilian Groth yakın gelecekte bu modelleme teknolojisini dünyanın bütün büyük şehirlerinde uygulamaya almanın planlarını yaptıklarını açıklıyor. Böylece şehir yönetimlerinin Paris Antlaşması’ndaki koşullara bir an önce uyabilmelerine yardımcı olmak istiyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.