btbilgi

Otomat deyince aklımıza hemen su, içecek, çay/kahve veya en fazla atıştırmalıklar alabileceğimiz önü camlı cihazlar geliyor değil mi? Ama kismenin aklında apartman büyüklüğünde bir otomata gidip bir süper spor otomobil almak gelmez. Yine de çok zengin olup canı sıkılanlar için böyle şey üretilmiş. Singapurlular için artık bir spor araba almak, bakkaldan sakız almak kadar kolay.

Singapur kökenli araba satıcısı Autobahn Motors firması yoluna normal bir showroom ile başlamış. Zamanla portfolyoları büyüyüp, sattıkları arabalar artınca yerlerine sığamamışlar. Küçük bir şehir-ülke olan Singapur’da yer sıkıntısı çekmek, perakende mağazacılar çok normal bir şey. Firmanın Genel Müdürü Gary Hong “Hem büyümek, hem de yaratıcı ve yenilikçi bir şeyler denemek istiyorduk” diyerek durumu açıklıyor.

Bunun üzerine dünyanın ilk spor otomobil otomatını yaratmaya karar vermişler. Bu otomat 15 katlı bir binaya inşa edilmiş. Uzaktan bakınca bir oyuncak araba oyun setini andıran binada 60 tane lüks ve süper spor araba bulunuyor. Aralarında Ferrari’den Bentley’e, Porsche’den Aston Martin’e kadar her türlü zevke hitap eden araç var. Eğer alıcıysanız bir akıllı telefon uygulaması ile istediğiniz aracı seçiyor ve birkaç dakika içinde satın almış olarak binip gidiyorsunuz.

Büyüyen şehirlerin çeşitli ihtiyaçlarını yenilikçi şekilde karşılayabilmek için önce gökdelenler yapıldı. Günümüzde şehrin göbeğinde sebze yetiştiren dikey tarlalar ve kirli havayı temizleyebilen dikey ormanlar da var. Ama dev bir araba otomatı göreceğimiz hiç aklımıza gelmezdi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.