btbilgi

Google’ın gelecek seneki projelerinden bahsettiği Google I/O 2017 etkinliği 17-19 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşiyor. Firmanın Kaliforniya, Mountain View’daki merkezinde yer alan etkinlik, her zamanki gibi en yeni ürün ve servislerin duyurusunun yapıldığı yer oldu. Biz de bunların en önemlilerini aşağıda listeledik.

Google I/O 2017 etkinliğinin en dikkat çeken duyuruları

Google Assistant, iPhone’a geldi

Bunun olacağı zaten söyleniyordu, hatta haberini de verdik ama Google I/O 2017’da resmi açıklama da geldi. Şimdiye kadar sadece Google Home cihazından, Allo sohbet uygulamasından ve Pixel akıllı telefonlardan erişilebilen Google Assistant servisi, iPhone kullanıcılarına ayrı bir uygulama olarak sunuldu. Ne yazık ki Assistant henüz Türkçe desteklemiyor.

Google I/O 2017 etkinliğinin en dikkat çeken duyuruları

Google Lens

Bu uygulama sayesinde telefonunuzu gösterdiğiniz yer, nesne veya metinle ilgili yapabileceğiniz yepyeni seçenekler çıkıyor. Mesela Google Lens’e yazılı bir Wi-Fi şifresi gösterdiğinizde şifreyi otomatik olarak girebiliyor veya bir mağazayı gösterirseniz size bilgiler verebiliyor. Lens ilk olarak Google Assistant ve Google Photos uygulamalarının içine yerleştirilecek ama ileride başka ürünlere de girebilir.

Google Home’dan sesli arama

Firmanın evler için tasarladığı dijital asistan cihazı Home, şimdiye kadar kullanıcıların istediği birçok özelliğe sahip değildi. Bu durum değişmeye başlıyor, Home cihazına Bluetooth bağlantı desteği ve sesli arama özelliği de geliyor. İlk aşamada sadece ABD ve Kanada dahilinde cep telefonlarını ve sabit hatları aramak mümkün olacak.

Google Photos fotoğraf önericisi

Çocuğunuzun doğumgününde tonla harika foto çektiniz ama hangisini paylaşacağınza karar veremiyor musunuz? Google Photo uygulaması size en iyi fotoları seçmekte yardımcı olacak. Hatta hangi fotoyu hangi akrabanızın ve arkadaşınızın beğeneceğini bile tahmin edebilecek. Tabi ki tüm çektiklerinizi sevdiklerinizle paylaşma seçeneğiniz hala mevcut olacak.

Telefon bağımsız sanal gerçeklik

Şimdiye kadar üretilmiş tüm sanal gerçeklik gözlükleri ya PC’ye veya bir akıllı telefona bağlı şekilde çalışmak durumundaydı. Google bunu değiştirip, Daydream platformu ile PC ve telefon bağımsız sanal gerçeklik gözlükleri tasarladı. İlk aşamada HTC ve Lenovo markası altında çıkacak bu gözlükler içlerindeki Qualcomm işlemciler sayesinde minik birer akıllı telefon taşıyorlar diyebiliriz.

Google I/O 2017 etkinliğinin en dikkat çeken duyuruları

Yeni mobil işletim sistemi Android O

Google I/O 2017’de en popüler mobil işletim sisteminin yeni sürümü de açıklandı. Android O şimdiden geliştirici versiyonu ve betası ile kurcalamaya hazır. Bu sene içinde çıkacağı tahmin ediliyor ama kesin bir tarih henüz yok. Yeni işletim sistemi iki kat hızlı uygulama açabilme, daha verimli batarya ve bellek kullanımı gibi özellikler getirecek.

Yorumlar
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.