btbilgi

Travmatik kazalar sonucunda kafaya alınan darbeler insanları komaya sokabiliyor. Komadaki bir hastanın iyileşmesi ve kendine gelmesi mümkün ama şimdiye kadar hiçbir tedavinin garantisi yoktu. Yeni geliştirilen bir beyin uyarımı tekniği ise hastaların tepki veme ve hatta komadan çıkma olasılığıı yükseltmeyi hedefliyor.

Belçika’daki Liege Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmalarda, 13 minimal bilinç durumundaki ve 2 de bitkisel hayat durumundaki hastaya beyin uyarımı deneleri yapmışlar. Minimal bilinç durumu ile bitkisel hayat arasındaki fark, minimal bilinç durumunda hastaların çok az da olsa bilinç belirtisi gösterip tepki verememeleri ile oluşuyor. Bitkisel hayat durumundaki bir hasta ise hayatta olmasına rağmen, herhangi bir bilinç izi göstermiyor.

Bu hastalara bir hafta boyunca her gün 20 dakikalık “transcranial direct current stimulation” (tDCS) ismi verilen yeni bir terapi yöntemi uygulanmış. Bu yöntem beyindeki nöronlara direk olarak düşük elektrik akımı vermeye dayanıyor. Tedavi sonucunda en az 3 aydır minimal bilinç durumundaki hastalarda komutlara tepki, nesneleri tanıma, hatta çok az da olsa iletişim çabaları gözlemlenmiş.

tDCS yönteminde beyin uyarımı için, beynin yüksek seviye işlevlerinden sorumlu prefrontal kortekse elektrikle sinyaller veriliyor. Bu bölge beynin diğer önemli noktalarına bağlı olduğu için, sinyallerin etkisinin beyindeki bağlı her yere ulaştığı tahmin ediliyor. Beyindeki elektriksel aktivitenin profrontal korteksden diğer bölgelere yayılmasının, bilincin izlerinden biri olduğu bilimsel olarak kabul edilmiş durumda.

Eğer bu araştırmanın sonuçları tekrarlanabilir ve kalıcı hale getirilirse, komada yaşayan insanları hayata geri getirmek için önemli bir çözüme dönüşme ihtimali bulunuyor. Yine de bilinç izleri gösteren hastaların tedavi bittikten sonra eski hallerine geri dönmeyceklerinin garantisi bulunmadığı da aktarılıyor. tDCS tedavisini gerçekleştiren cihazın kolay üretilebileceği ve evlerde bile kullanılmasının mümkün olduğu da bilgi olarak verilmiş. Araştırmanın sonuçları ise Brain Injury isimli jurnalde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış.

Yorumlar
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.