btbilgi

Dünya’nın şu andaki en önemli konularından bazıları yenilenebilir enerji, doğaya saygılı teknolojiler, hastalıklara çözümler, temiz su sağlama ve geri dönüşüm gibi alanlar. Tüm bu çok önemli sorunların çözümü için uğraşan irili ufaklı bir sürü firma var. Hepsinin de dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek için maddi desteğe ihtiyacı var. Kenara koyabileceğiniz fazladan birkaç yüz dolarınız olsaydı, bu konulardan herhangi birine yatırım yapmak ister miydiniz? Buna evet diyorsanız Swell tam sizin aradığınız sistem.

Günümüzde kitlesel fonlama parlak fikri olan kişiler ve şirketler için çok önemli fırsatlar sunabiliyor. Bir sürü kişi biraraya gelip, hayata geçmesini istediği bir ürün için küçük miktarlarda para verip büyükçe bir fon oluşturuyorlar. Swell Investing ise buna benzer bir yöntemi, çevre ve enerji sorunları ile boğuşan küçük şirketleri desteklemek için geliştirmiş. Firmanın kendisi de bir startup ama ortaya koydukları fikir çok parlak.

Swell: 500 dolar yatırım yap, dünyanın en büyük sorunlarını çözMinimum 500 dolar yatırarak kendi portfolyonuzu oluşturmaya başlıyorsunuz. Swell’in listesinde 6 genel kategoride çalışan birçok şirket bulunuyor. Bunlar temiz enerji, yeşil teknolojiler, hastalıklarla savaş, temiz su, sıfır atık/çöp ve sağlıklı yaşam. Siz direk şirketlere değil, kategorilere yatırım yapıyorsunuz. İstediğiniz kategori kombinasyonuna, paranızın istediğiniz miktarını ayırabilirsiniz. Yani yatırımınızın yüzde 40’unu enerjiye, yüzde 30’unu temiz suya ve yüzde 30’unu hastalıklarla savaşa koyabilirsiniz.

Swell sizin adınıza bu firmaların hisselerine yatırım yapıyor ve siz de o kategorideki firmaların ve yatırımınızın durumunu sistem üzerinden anında görebiliyorsunuz. Bir firma Swell’in listesinde yer almak istiyorsa, özel bir taramadan geçmek durumunda. Hem belirli çevresel etki ve sosyal performans konularında, hem de finansal olarak yüksek not almalılar. Ayrıca Birleşmiş Milletler’in “Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri” (UN Sustainable Development Goals) programına da uyumlu olmalılar. Yani yatırım yapacağınız firmalar gerçekten de dünyayı olumlu yönde değiştirmeye ve hayatı daha güzel hale getirmeye and içmiş olmalı.

Nihayetinde hedef dünyayı daha yaşanabilir yapmaya niyetli küçük firmalara destek olmak. Eğer bu yönde birşeyler yapmak istiyor ama kendinizi çaresiz gibi hissediyorsanız, Swell’in çözümü cebinizi boşaltmadan sonuç almanızı sağlayacak harika bir fırsat olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.