btbilgi

İster endüstriyel olsun isterse de ev kullanımında, tüm robotların bir şekilde görme duyusuna ihtiyacı var. Ama normal bir görüş de yeterli değil, robotların çevrelerindeki yüksek hızlı nesneleri takip edip anlık ve doğru tepki verebilmeleri de gerekiyor. İşte Sony firması bu işi en üst seviyede yapabilmek için IMX382 kodlu yeni bir video sensör ürünü tanıttı.

IMX382 sensör hareketli nesneleri saniyede tam 1.000 kare ile takip edebiliyor. Bu da şu anda endüstriyel robotlarda kullanılan standart sensörlerin yaklaşık 33 katı kadar daha hızlı demek. Bu kadar hız bir robotun ne işine yarıyor? Özellikle otomatik üretim hatlarına sahip fabrikalarda, hızlı hareket eden hatlar üzerinde işlem yapabilmek için robotların banttan geçen nesneleri takip edebilmesi çok önemli. Robotlar üretim bandından geçen hatalı bir ürünü anında tespit edemezse, onu battaki diğer ürünlerden zamanında ayırıp alması mümkün olmayabilir.

Sony’nin robotlara hediyesi, 1.000 FPS hızında video sensör

Bu video sensörün daha hızlı çalışabilmesi için, Sony hem takip hem de imaj tanıma/işleme becerilerini direk çipe gömmüş. Böylece sensörden gelen verinin dışarıda bir makineye gidip, işlenip robota karar vermek için dönmesi gerekli zaman defalarca kısaltılmış oluyor.

Robot üreticileri bu sensör ile hem tasarımdan, hem de zamandan tasarruf etmelerini sağlayacak yenilikçi çözümler geliştirebilirler. Sony de böylece endüstriyel video sensörleri alanındaki liderliğini korumuş olacak. Sony’nin resmi açıklamasına göre, IMX382 ürünü bu yılın Ekim ayında geliştiricilere test için yollanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.