btbilgi

Güney Pasifik Okyanusu’nda yer alan Henderson Adası dünyanın en ıssız yerlerinden biri. Bu adanın 5 bin kilometre çevresinde kimse yaşamıyor, hiçbir endüstriyel tesis veya yerleşim yeri yok. Böyle gözlerden uzak bir yerin Dünya üzerinde bir cennet olmasını beklersiniz ama durum hiç de öyle değil.

Tazmanya Üniversitesi’nin Okyanus ve Antarktik Araştırmaları Enstitüsü’nden (Institute for Marine and Antarctic Studies) Jennifer Lavers burayı keşfettiğinden beri, ada “dünya üzerinde insan eliyle yaratılmış atığın en yoğun olduğu nokta” olarak biliniyor. The Guardian’ın verdiği bilgiye bakılırsa Henderson Adası’nda 38 milyon parça plastik bulunuyor, bu da yaklaşık 17,6 tona denk geliyor. Her gün okyanuslarda yüzen plastik atıkların 13 bin adeti bu adanın kıyılarına taşınmakta.

İşin daha da ciddi kısmı, Henderson Adası üzerindeki tüm plastik atık, dünya çapında 2 saniyede üretilen plastiğe denk. Araştırmacılar adada dünyanın her noktasından gelen atıklara rastlamışlar: Alman etiketli şişeler, Kanada etiketli plastik kutular, hatta Yeni Zelanda’dan balık konteynerleri. Bu atık maddelerin yüzde 68’i kum ve toprak altında kaldığı için, adada fotoğraflar ve videolarda görünenden çok daha fazla plastik yığıntısı olduğu ifade ediliyor.

Tüm bu plastiğin ada üzerindeki ve çevresindeki doğal yaşamı etkilemediğini düşünmek saflık olur. Araştırmacılar mor yengeçlerin plastik şişeleri ev edindiğini, deniz kaplumbağalarının plastik kutulara takıldığını, denizkuşlarının plastik iplere ve ağlara dolandığını gözlemlemişler. Sadece elle tutulur plastik atıkların değil, mikrofiberlerin de hayvanlara ve doğaya verdiği zarar düşünüldüğünde iş akıl almaz boyutlara varıyor.

Ne yazık ki adanın plastikten temizlenmesi için yapılabilecek bir şey yok. Ama bu ıssız doğa harikasının başına gelenleri görüp, belki de insanlık olarak plastiğe olan bağımlılığımızı kırmak için birşeyler yapma kararı alabiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.