btbilgi

Çoğumuz teknolojik aletlerimizle konuşuyoruz. Siri’ye hava durumunun nasıl olacağını soruyoruz yada Alexa’ya bazı müzikler açmasını söylüyoruz. Ama onlarla anlamlı veya yoğun içerik dolu sohbetler edecek düzeye henüz gelmediler. Facebook’un üzerinde çalıştığını yeni öğrendiğimiz yapay zeka aracı ParlAI ise bu durumu belki değiştirebilir.

ParlAI aslında başlıbaşına bir uygulama değil, daha çok yapay zeka programcılarına chatbot’ları test etmek ve eğitmek için sunulan bir araç denilebilir. Sistemde basit diyaloglar oluşturmak için veri setleri ve Amazon’un “Mechanical Turk” servisine direk erişim bulunuyor. Yani programcılar chatbot uygulamalarını daha iyi hale getirebilmek ve denemek için insan uzmanlardan da destek alabilir.

Facebook’un yapay zeka laboratuvarı FAIR’den (Facebook Artificial Intelligence Research) araştırmacı Antoin Bordes ParlAI ile ilgili “Şu anda iki çeşit akıllı diyalog mekanizması bulunuyor. Birincisi Siri ve Alexa gibi belli bir amaca ve kullanıcıya destek olmaya yönelik. Diğeri ise Microsoft’un Tay denemesi gibi sırf insanları eğlendirmek üzerine. ParlAI ise insanlarla mantıklı sohbetler edebilmek, fikir paylaşmak ve uzun süreli konuşabilmek için tasarlandı”  açıklamasını yapıyor.

Henüz bu alandaki çalışmalar çok yeni ve parmakla sayılacak kadar az. Chatbot geliştiricileri işlerinde ilerledikçe asıl mesele chatbot üretmek değil, onları kullanıcı ile doğal ve doğru şekilde iletişim kuracak biçimde tasarlamak ve eğitmek olacak. Facebook buna ulaşabilmek için onları eğitecek başka yapay zekalara ihtiyacımız olduğunu düşünüyor, işte ParlAI da bunun sonucu.

Bu alandaki en uç noktanın ise size özel bir chatbot tasarlanması olduğu söyleniyor. Sizin dijital dünyanızla bağlantıda olacak, sizinle sohbet edebilecek, sevdiklerini bilecek, kullandığınız kelimelerden ruh halinizi anlayacak, size öneriler yapacak ve etrafınızdaki enformasyon bombardımanını azaltacak bir yardımcı program.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.