btbilgi

Google kendi mobil işletim sistemi Android’in araba versiyonu üzerinde uzun zamandır çalışıyordu. Daha önce otomotiv sektörüne sunmuş olduğu ‘Android Auto’ çözümü bir işletim sistemi değildi, sadece akıllı telefonunuzun işlevlerini arabadaki ekrana yansıtmanızı sağlayan bir arayüzden ibaretti. Google’un duyurduğu ‘ Android Automotive ’ ise arabanın tüm bilgi, navigasyon ve eğlence becerilerini tak başına sağlayabilecek yepyeni bir ürün olarak tanıtılıyor.

Google aynı Android’i telefon üreticilerine bir lisans ile sunduğu gibi, Android Automotive’i de otomotiv firmalarına sunacak. Hatta ilk uygulamalar için Audi ve Volvo ile anlaşma bile imzalanmış. Böylece hem Audi hem de Volvo Google’ın yeni ürünü ile “gelecek nesil” arabalar üretecek.

Android Automotive sistemi sonunda arabalara geliyor

Bu yeni işletim sistemi Google’ın 2015 yılında açıkladığı Android uyumluluk dokümanında yer almıştı. Ama buraya gelinceye kadar Google bize araba işletim sisteminin iki sürümünü gösterdi. Biri Google tarafından tasarlanmış ve Pixel akıllı telefonlar gibi saf Android arayüzüne sahip versiyon oldu. Diğeri ise Samsung ve LG gibi akıllı telefon üreticilerinin tasarımlarına benzeyen, Fiat-Chrysler’in geliştirdiği özel Android arayüzü.

Honda ve Hyundai gibi bazı otomobil üreticileri halen bilgi ve eğlence sistemleri için kendi oluşturdukları Android versiyonlarını kullanıyorlar. Ama Google’ın desteği olmadan hazırlanan bu yazılımlar genelde eski Android mobil işletim sistemi sürümlerini kullanıyor. Google’ın Android Automotive sistemi ise hem hızlı güncellemeler, hem de Play Store’dan uygulama indirip kullanma gibi gelişmiş özellikler barındırması ile hepsinden üstün bir çözüm olacak.

Google’ın bu yeni projesi hakkında daha fazla bilgi ve demo versiyonlar, 17-19 Mayıs tarihlerindeki Google I/O 2017 etkinliğinde katılımcılara sunulacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.