btbilgi

Dünyanın en büyük teknoloji firmaları milyar dolarlarını hangi işlerinden kazanıyor, biliyor musunuz? Çoğu tek bir işe bağlı kalmadan bunu yapıyor diyebiliriz. Visual Capitalist sitesi en çok para kazanan 5 ABD’li devin hangi operasyonundan ne kadar para kazandığını belirlemiş. Biz de aşağıda bu listeyi özetledik.

Apple

En büyük kazanç alanı: Donanım

Apple her zamanki gibi teknoloji alanında bir numara. 2016’da piyasa değeri 804 milyar dolar, kazandığı para 216 milyar dolar ve ve karı 46 milyar dolar. Firma bu paranın büyük kısmını (yüzde 63) tahmin edebileceğiniz gibi iPhone satışlarından kazanıyor. Bu yüzden iPhone satışları ne zaman düşse, Apple yıllık mali raporlarında ciddi bir yara alıyor. Bunu yüzde 11 ile Mac bilgisayar satışı ve yüzde 10 ile iPad satışı izliyor. iTunes ve uygulama satışları gibi ek hizmetlerden kazancı ise toplamın yüzde 11’i.

Alphabet

En büyük kazanç alanı: Reklam

Google ve YouTube’un bağlı olduğu bu teknoloji firması 651 milyar dolarlık piyasa değeri ile ikinci sırada. 2016 yılı için kazancı 90 milyar dolar ve karı ise 19 milyar dolar. Alphabet kazancının yüzde 88’ini Google AdWords ve YouTube reklamlarından elde ediyor. Google Play Store uygulama mağazası, Pixel telefon satışı ve Android operasyonlarından kazandığı para, toplamın sadece yüzde 11’i. Firmanın “Other Bets” dediği çok farklı yatırım alanları henüz pek fazla para getirmiyor. Ama Alphabet bunları daha çok geleceğe yatırım olarak elinde tutuyor.

Microsoft

En büyük kazanç alanı: Yazılım

Dünyanın en çok kullanılan bilgisayar işletim sisteminin sahibi olan Microsoft, ilginçtir ki parasının büyük kısmını Windows’dan kazanmıyor. Microsoft’un gelir kalemleri epey dağıtık şekilde ilerliyor. 536 milyar dolarlık piyasa değeri onu listede üçüncü sıraya koyuyor. 2016 kazancı 85 milyar dolar ve karı da 17 milyar dolar olrak belirtilmiş. Microsoft en çok parayı yüzde 28 oran ile Office satışı ve online lisanslamada sağlıyor. Bunu yüzde 22 ile Server satışı ve Azure bulut servisi çözümleri izliyor. Microsoft’un gelirleri arasında eğlence odaklı Xbox konsolu (ve oyunları) da yer tutuyor, oranı yüzde 11 olsa da. İşletim sistemi Windows ise firmanın kazandığı paranın sadece yüzde 9’unu getiriyor. Reklam gelirleri yüzde 7 ve Surface cihaz satışları ise yüzde 5 paya sahip.

Amazon

En büyük kazanç alanı: Online mağazacılık

ABD kökenli online perakende devi Amazon listenin dördüncü sırasında. Pazar değeri 455 milyar dolar, 2016 yılı geliri 136 milyar dolar ve karı ise 2 milyar dolar olarak belirtilmiş. Amazon’un parasının büyük kısmı, doğal olarak online mağazından geliyor, bu oran yüzde 72 kadar. Bunun dışında Prime abonelik sistemi üzerinden kitap, müzik ve dizi/film gibi içerik satışlarından elde ettiği gelir toplamın yüzde 18’i. Amazon’un hızla gelişen Web Services bölümü ise şimdilik yüzde 9 oranda bir paya sahip.

Facebook

En büyük kazanç alanı: Reklam

Sosyal medya devi Facebook ise gelirinin neredeyse tamamı reklam satışından gelen, listedeki sıradışı tek teknoloji şirketi. Pazar değeri 434 milyar dolar, geliri 28 milyar dolar ve 2016 karı 10 milyar dolar olan Facebook kazancının yüzde 97’sini reklama borçlu. Her ne kadar firma yapay zeka ve makine öğrenme gibi alanlarda teknoloji geliştiriyor olsa da, bunları ürün olarak satıp para kazanmıyor. Firmanın yaptığı tüm çalışmalar kullanıcılarını daha fazla memnun etme ve Facebook uygulamasını daha fazla kullanmaları yönünde tetikleme için.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.