btbilgi

Avrupa çapında bir elektrikli araç devrimi yaşandığından bahsedebiliriz. Tüm büyük otomotiv firmalarının açıkladıkları elektrikli araba planları, büyük şehirlerin dizel araçlara kısıtlamalar ve yasaklar getirmeleri gibi haberler bu izlenimi güçlendiriyor. Bir yandan da bağımsız şirketlerin e.Go Life gibi çözümlerini görüyoruz.

Küçük elektrikli araçlarda Daimler ve Renault firmalarının öncülük yaptığını söylemek zor değil. Alman devinin Smart ForTwo ile başlayan denemesi, tüm Smart modellerinin elektrikliye dönme süreciyle devam ediyor. Renault ise Nissan ile beraber geliştirdiği Twizy modeli ile iki kıtada birden ilgi görüyor. Bir Alman startup’ı olan e.Go Mobile AG de bu yola kendi aracı ile çıkanlardan.

Firmanın Alman mühendis Günther Schuh ile tasarladığı e.Go Life modeli 14,4kWh’lik batarya paketiyle 130 kilometre menzile sahip. 19,2kWh bataryalı üst model ise 170 kilometre menzil sunacak. Sadece 1,100 kilo ağırlığında ve piyasaya 15 bin 900 Euro’ya çıkacak. Bunun üzerine çeşitli Avrupa hükümetlerin elektrikli araç indirimleri ve teşviklerini de koyarsanız, şehirliler oldukça mantıklı bir alternatif olabilir gibi görünüyor.

Sınırlı menzili e.Go Life’ı şehir içinde sınırlıyor ama şehir dışı yolculuklarınızı araba ile yapmıyorsanız zaten bu durum sizi pek etkilemeyecektir. Firma 1.000 Euro bedel ile önsiparişleri Almanya çapında açmış durumda. Aşağıdaki videoda aracın bir prototipinin test sürüşünü görebilirsiniz.

Yorumlar
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.