btbilgi

Dünya’nın en büyük kargo gemilerinin her birinin, milyonlarca otomobil kadar hava kirliliğine yol açtığını biliyor muydunuz? Gemilerin kullandıkları yakıt yüksek kükürt içeriğine sahip olduğu için yüksek miktarda hava kirliliği yaratıyor. İşte bu yüzden tüm kargo taşımacılığı sektörü elektrikli araçlardaki gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bu durumdan yola çıkan iki köklü şirket dünyanın ilk tamamen elektrik ile çalışan otonom yük gemisini üretmek için güçlerini birleştiriyor. Norveç merkezli kimyasal firması Yara International ASA ve deniz taşıtları geliştiren mühendislik şirketi Kongsberg bir araya gelip elektirikli kargo gemisi üretecekler.

Kongsberg geminin batarya sistemi, elektrik motoru ve otonom sürüş için tüm gerekli parçalarını sağlayacak. Yara ise projenin finansman kısmını hallediyor. İlk tekne Yara firmasının Porsgrunn’daki fabrikasından Brevik ve Larvik şehirlerindeki limanlara yük taşıyacak. Firma şu anda bu rotada her gün 100 dizel kamyon aynı yükü taşımak için kullanılmakta. Firma bu kargo gemisi ile tamamen çevreye dost bir çözüm getirmiş olmayı istiyor.

‘Yara Birkeland’ adıyla üretilecek olan geminin 2018’de suya ineceği bilgisi resmi olarak verildi. İlk taşıma ise 2018’in ikinci yarısında yapılacak. 2019’daki gelişmeler ile daha uzun mesafeli, taşıma hedefleniyor. 2020’de ise geminin tamamen otonom şekilde sefer yapması planlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.