btbilgi

Mercedes Benz Türk 113 Milyon €’luk fabrika büyütme yatırımının yanısıra, 8,5 Milyon € ile bina ve ekipman yatırımı yapacak. Mercedes Benz Türk Ar-Ge merkezi olarak konumlandırdığı test ve yazılım merkezi ile Daimler kamyonlarına Aksaray’dan hizmet vermeyi planlıyor. 2018 Temmuz ayında hizmete açılacak merkezin Aksaray’da yeni bir eko sistemin başlangıç noktası olması ve Türk mühendisleri için yeni istihdam alanı açması hedefleniyor.

Temel atma töreni; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, Mercedes-Benz Kamyon Test Grubu Direktörü Dr. Hannes Möller, Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikası Direktörü Prof. Dr. Frank Lehmannve Mercedes-Benz Türk AR-GE Merkezi Müdürü Mustafa Üstertuna’nın katılımı ile Aksaray Kamyon Fabrikası’nda gerçekleştirdi.

Bu yeni oluşum ile Mercedes Benz Turkiye’nin 35 Milyon €’luk Ar-Ge ihracatını ikiye katlaması bekleniyor. TIM verilerine göre Türkiye’de bu düzeyde yazılım ihracatı yapan şirket ilk 500 sıralamasında yer alıyor

Dünya’nın danışmanlık alması için gerekli altyapı

Aksaray Kamyon Fabrikası içinde konumlanacak olan Ar-Ge merkezi ile Aksaray üretim tesisi Daimler Dünya üretimi için tüm dünyaya yol testi ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” olacak. Dünya üzerinde başka örneğinin henüz olmadığı söylenen merkez, Daimler Dünyasının test ve yazılım güncellemelerini Aksaray’dan gerçekleştirecek. Merkezde VR Reality ile mekan bağımsız testler dünyanın herhangi bir yerine bağlanarak yapılabilecek. Temeli atılan merkez Mercedes Benz Türk’ün Türkiye’deki ikinci Ar-Ge merkezi olacak. Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan AR-GE merkezleriyle birlikte küresel “Yetkinlik Merkezleri”nden biri olacak. Ar-Ge merkezi statüsünde konumlanacak yeni yapılanma Türkiye’de Ar-Ge merkezlerinin aldığı tüm teşviklerden yararlanacak. Yapılacak İlave projelerde yüzde 50’iye kadar destek alacak olan Ar-Ge statüsünden faydalanacak olan bölge Türkiye’de Ar-Ge teşviği sınıflandırmasında beşinci bölge olarak konumlanıyor.

 “Ar-Ge çıktılarının tatmin ediciliği en önemli hedeflerimizden ve buna dikkat edeceğiz”

Açılış konuşmaları sırasında rekabet için teknoloji, yenilenen Ar-Ge çalışmaları, yeni model yatırımlarını desteklediklerini söyleyen Türkiye Cumhuriyeti Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik sözlerine “Temelini attığımız tesiste, sektörde ve Dünya’da daha fazla yer edinmemiz açısından çok önemli ve yapılan çalışmayı çok önemsiyoruz. Günümüz Türkiye’sinde otomotiv sektöründe ulaşılan taşıt araçları seviyesi ile Avrupa’da beşinci, Dünyada 15’inci sırada bulunmakta. Türkiye Avrupa’nın en büyük ticari araç üreticisi konumunda. Türkiye’de otomotiv ana sanayinin uluslararası üretimde ulaştığı bu yetkinliğin gelecek yıllarda korunması ve geliştirilmesinde rekabet kavramı ve yenilikçilik öne çıkmaktadır. Otomotiv Pazarının istikrarlı büyümesi için yabancı marka yatırımlarının artması, yerli marka üretimlerin başlaması daha fazla otomotiv üreticisi ile birlikte ürün yelpazesinin geliştirilmesi, pazarda ithalat yoğunluğunun azalması ile birlikte ihracatta daha fazla etkimizin artması yapılan Ar-Ge’nin yoğun olarak yapılmasına ve Ar-Ge’ye bağlı ürünlerin üretilmesine bağlıdır. Hükümet olarak yapılan Ar-Ge ile ilgili çalışmalara ciddi destekler vermekteyiz” şeklinde devam etti.

Ar-Ge merkezleri ve üniversitelerde yapılan çalışmalarda girdi ile çıktı arasında somut ve güçlü bir bağın olmasını istediklerini dile getiren Bilim, Sanayi ve teknoloji Bakan yardımcısı Çelik; “Çalışıyor arıyor, geliştiriyor olmak gibi değil, bunun somut sonuçlarını görmek istediğimizi hem firmalara ve hem ülkelere daha büyük katkıyı sunmak gibi bir katkımız, arzumuzu ve bir tenkidimiz olduğunu da ifade etmek isterim.  Dolayısı ile bu harcamaların daha fazla hayata dokunması insanımıza bir şeyler katmasını arzu ediyoruz. Batı Avrupa’da buna ait örneklerde giren ve çıkan arasındaki oran gerçekten çok yüksek. O yüzden biz desteklerimiz ve muhafiyetlerimizle sağladığımız olanaklarla Ar-Ge sonunda çıktıların bizi, ülkemizi ve insanımızı tatmin eder bir şekilde olması en önemli hedeflerimizden birisidir ve buna dikkat edeceğiz” dedi.

Hasan Ali Çelik: “Üretim merkezleri Ar-Ge Merkezi değildir”
Bunun bir ekosistem olduğunu ifade eden Bakan yardımcısı Hasan Ali Çelik Ar-Ge’nin çevre istediğini, Bu ekosistemden yan sanayinin de besleneceğini, birçok akademisyenimizin kendi buluşları ile adlarından dünyada söz ettirmelerini istediklerinin üzerinde durdu.  Ar-Ge merkezlerine ayrıca önem verdiklerini vurgulayan Türkiye Cumhuriyeti Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik burada Kamyon fabrikasında 2 bin kişinin çalıştığını görüyorum. Ar-Ge merkezi çalışan kişi sayısı değildir. Ar-ge merkezinde bu kişilere araştırma merkezlerinde laboratuvarlarda yaptırılan nitelikli işlerdir. Bu çıktılarla fabrikalar kazanç elde ederken ülkeler bu kazançlardan daha fazla değer elde edecek. Markalar daha fazla üretimi ve güveni artırma imkanlarını bulacaklardır. Ar-Ge merkezleri üretim merkezi değildir. Bilgiyi teknolojiye dönüştüren bu 2 bin kişi farklı bir yerde konumlanmalıdır” dedi. Hasan Ali Çelik sözlerini “Mercedes bizim için üretimde kaliteyi, verimliliği başarmış bir marka olarak Ar-Ge alanında ve Ar-Ge merkezinde yapılacak çalışmaları çok önemsiyoruz.  Kapalı bir Ar-Ge merkezi değil 24 saat çalışan bir Ar-Ge merkezi istiyoruz” şeklinde tamamladı.

Mercedes Benz Aksaray'ı dünyanın kamyon üssü yapacak
Mercedes-Benz Kamyon Test Grubu Direktörü Dr. Hannes Möller, Mercedes-Benz Türk Kamyon Fabrikası Direktörü Prof. Dr. Frank Lehmann, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün, Aksaray Valisi Aykut Pekmez , Mercedes-Benz Türk AR-GE Merkezi Müdürü Mustafa Üstertuna

Süer Sülün: “Türkiye’den dünyaya mühendislik ihraç ediyoruz, profesyonellere istihdam sağlıyoruz”

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Süer Sülün ise Aksaray Kamyon Fabrikası’nın 30. yılını kutladığı 2016 yılında üretim ve istihdam kapasitesini arttırmaya yönelik 113 milyon Avro’luk yatırım açıkladıklarını belirterek “Aradan bir yıl geçmeden, geçen yıl Temmuz ayında Aksaray Kamyon Fabrikamızda AR-GE Merkezi kurmak için 8,4 milyon Avro tutarında yeni yatırım kararı aldıklarını dile getirdi. Sülün Türkiye’de 50’inci yılı kutladıkları bugünlerde AR-GE Merkezi’nin temelini atmanın mutluluğunu yaşadıklarını, Mercedes-Benz Türk olarak aldıkları tüm bu yatırım kararlarının ardında Türkiye’ye olan güvenin yattığını vurguladı.

Türkiye’den ihracat yolları açılacak

Mercedes-Benz Türk’ün 50 yıldır Türkiye’nin yerel potansiyelini güçlendirme ilkesiyle faaliyetlerini yürüttüğünü belirten Sülün, konuşmasına şöyle devam etti: “Mercedes-Benz Türk, ana şirketimiz Daimler AG’nin küresel AR-GE ağı içerisinde ‘yetkinlik merkezleri’ oluşturma stratejisine bağlı olarak son yıllarda yeni sorumluluklar üstleniyor. AR-GE çalışmalarımızla kamyon ve otobüs sektörünün gelişmesinde önemli adımlar atarken, yerli yan sanayi firmalarının da Daimler AG’nin uluslararası portföyüne dâhil olmasına, böylece Türkiye’den dünyaya ihracat yollarının açılmasına imkân yaratıyoruz. Mercedes-Benz Türk AR-GE Merkezi, kamyon ürün gamı için Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan AR-GE merkezleri ile birlikte Daimler AG’nin küresel ağı içerinde yer alıyor. Diğer ülkelerdeki ekiplerle bilgi alışverişinde bulunan Türkiye’deki AR-GE mühendisleri, küresel ekosistem içerisinde geleceğin teknolojilerini eşzamanlı olarak Türkiye’de geliştirme imkânı buluyor. AR-GE çalışmalarımızla Türkiye’nin yerel potansiyeline katkı yaparken aynı zamanda Türkiye’den dünyaya mühendislik ihraç ediyoruz. İstanbul’dan sonra Aksaray’ı da dünyadaki sayılı AR-GE merkezlerinden biri haline getirirken, bu alanda çalışan profesyonellere istihdam da sağlıyoruz. Yeni AR-GE Merkezi’mizde toplamda 215 kişi çalışacak. Mercedes-Benz Türk olarak bundan sonra da üretim, istihdam, eğitim ve AR-GE çalışmalarımıza yatırım yaparak Türkiye ekonomisine katkı sunmaya devam edeceğiz.”

2018 sonrasında Kamyon segmentinde 1 Milyar €’luk ihracat yapılması planlanırken, toplam ihracatın 2 milyar € olması bekleniyor.

Devamı: Türkiye kaliteli ve eğitimli insan kaynağına yatırım yapmalı

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.