btbilgi

İngiliz teknoloji firması Improbable sanal dünya yaratımı konusunda çok iddialı şekilde geliyor. Firmanın kendi tasarımı olan SpatialOS’in, içinde yaşanabilecek dev sanal dünyalar yaratmak amacıyla tasarlandığını söylüyorlar ve galiba bu konuda çok da ciddiler. Çünkü Japon telekom devi Softbank’ın liderliğinde 502 milyon dolarlık B Serisi yatırım almayı başardılar.

Improbable’a bu yatırım süreci sırasında yapılan değerlendirmelerde 1 milyar dolardan fazla değer biçilmiş durumda. Aldıkları yatırım firmanın bulut bazlı SpatialOS teknolojisini geliştirmede kullanılacak. Firma teknolojisini oyun üreten stüdyolara ve sanal dünya geliştirici şirketlere pazarlayacak.

SpatialOS halen beta aşamasında. Ama firma bu teknolojinin World of Warcraft gibi benzer dev oyun dünyalarından daha başarılı olacağını söylüyor. Bu türden oyun dünyalarının geleneksel yapısı çoklu sunucu şeklinde ve tüm oyuncuların aynı dünyada yaşamalarına izin verilmiyor. Çok fazla oyuncu demek sunucuların yükünün artması, hatta çökmesi anlamına geliyor.

Improbable’ın teknolojisinin kullanıldığı Worlds Adrift isimli sanal dünya oyunu henüz betada. Fakat bu dünyada fizik kuralları geçerli, tüm oyuncular aynı yerde oynayabiliyor ve dünyanın kendisinde bir değişiklik yaptığınızda o değişiklik kalıcı oluyor, tüm diğer oyuncuları etkileyebiliyor.

Softbank’ın Yönetim Müdürü Deep Nishar, firmanın yapay zeka ve makine öğrenme ile beraber yeni nesil teknolojilerinden birini yaratmanın eşiğinde olduğuna inandıklarını iletiyor. Ayrıca Improbable teknolojisinin hastalıkları daha iyi öğrenmek, şehirleri geliştirmek, ekonomileri anlamak ve karmaşık toplumsal sorunları önceden tahmin etmeye yardımcı olmasını da umut ettikleri ifade edilmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.