btbilgi

Dünya üzerinde yaşamın başlangıcı ile ilgili iki genel teori bulunuyor. Birincisi ve genellikle kabul edileni yaşamın okyanusların derinliklerinde, derin deniz hidrotermal yarıklarında başladığını savunuyor. Daha az savunulan görüş ise hayatın karada başlamış olabileceğine dair. Yeni bulunan fosil kalıntıları ise Dünya üzerinde yaşam başlangıcının denizlerden ziyade karadaki ılık bir sudan çıkmış olacağına işaret ediyor.

New South Wales Üniversitesi (UNSW) araştırmacıları, Batı Avusturalya’nın Pilbara bölgesinde sönmüş bir yanardağdaki 3,5 milyar yıllık kayalıklarda yeni fosillere ulaştı. Araştırmacılar yaşamın kaynağına dair karasal sıcak su kaynaklarını işaret eden bir dizi kanıt bulunduklarını açıkladı. Şimdiye kadar denizlerde bulunan mikrop fosilleri ise, günümüzden en fazla 2,8 milyon yıl geriye kadar tarihlenebilmişti.

Fosiller konuşuyor: Yaşam suda değil, karada başlamış olabilir
Kaynak: UNSW / Kathy Campbell

Yapılan çalışmalar, antik sıcak su kaplıcalarındaki ‘geyserite’ denilen mineral karışımların, derin denizlerdeki oluşumlara kıyasla yaşam oluşturma olanağının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Bu yüzden kaplıcalarda oluşan ilkel mikroorganizmaların daha sonra uyum sağlayarak denizlere yayılmış olabileceği düşünülüyor.

Yürütülen çalışmalar, Mars’ta yaşam olabileceğine dair çeşitli benzerlikler göstermesi açısından dikkat çekiyor. Dünya üzerinde bu türden fosiller sıcak su kaynaklarında bugüne kadar korunabiliyorsa, Mars’ta bulunan antik su birikimlerinde de benzer şekilde korunmuş olabileceği düşünülüyor. Araştırma ekibi Pilbara bölgesindeki izlerin Mars’daki izlerle benzer bir tarih aralığına sahip olduğunu ifade ediyorlar. Belki de gelecekte Mars’da benzer noktalarda mikrop fosilleri bulunması söz konusu olabilir.

Araştırmaların sonucunda hazırlanan rapor, ‘Nature Communications’ dergisinde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.