btbilgi

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Yıldıray Yıldız’ın geliştirdiği CAPIO isimli teknolojiye ait yazılım, A.B.D. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) Teknoloji Transfer Programı tarafından yayınlanan Yazılım Kataloğu’nda yer aldı.

Dünya kamuoyunun paylaşımına açılan katalogda, kategoriler halinde iş sistemlerinden mürettebat desteğine, insansız hava araçlarından sessiz uçaklara kadar farklı teknik uygulamalar için çok sayıda yazılım yer almaktadır.

Dr. Yıldız tarafından geliştirilen CAPIO isimli teknoloji, pilot kaynaklı salınımları önlemeye yönelik bir uçak kontrol sistemidir. Sistem, uçak performansını olumsuz yönde etkilemeksizin pilot tarafından tetiklenen salınımları hafifletmek için uçağın uçuş kontrol sistemi içinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Doktorasını Makine Mühendisliği alanında MIT’de (Massachusetts Institute of Technology) yapan Yıldız, daha sonra NASA’da bir süre çalıştı. CAPIO teknolojisinin dünyanın en büyük dikey hareket simülatöründe gerçek pilotlarla test edildiğini belirten Yrd. Doç. Yıldız, “Bu dikey simülatörde astronotlar da eğitim alıyor. Buradaki testlerde başarılı olan teknolojimiz, ilgili yazılımın kamuya açılması ile çok daha fazla sayıda araştırmacı tarafından kullanılabilecek.” dedi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.