btbilgi

Henüz akıllı evler hayatımızın bir parçası değil. Bunun sebebi piyasada yeterince ürün olmaması değil. Bir akıllı ev istiyorsanız iki seçeneğiniz var. Birinci seçenek, birbirinden pahalı akıllı ev aletleri ve beyaz eşyalar almak. Ama bunların hepsinin karşılıklı konuşacağının garantisi yok. İkinci seçenek ise “kendin inşa et” yöntemi ile, istediğiniz her işlev için kendiniz küçük sensörlerden oluşan karmaşık bir teknoloji entegre etmeniz. Ama bu da estetik ve efor açısından her kullanıcı için uygun değil. Synthetic Sensors ise bunların dışında üçüncü bir akıllı ev çözümü sunuyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden çıkan Synthetic Sensors projesi, olabilecek en pratik şekilde bir akıllı ev yaratma fikri üzerine kurulmuş. Sistemin merkezinde, üzerinde tonla farklı sensörün bulunduğu özel tasarımlı bir cihaz yer alıyor. Bu cihazı USB ile herhangi bir prize takıp, kablosuz şekilde bilgisayarınızdaki programa tanıtmak yeterli. Cihaz takılı olduğu odada etrafındaki her şeyi farklı sensörleri ile algılıyor ve bunlardan bir dizi saf veri akışı elde ediyor.

Evleri süper akıllı yapacak sensör sistemi: Synthetic Sensors

Cihazın üzerinde elektromanyetik ses, hareket, ısı, ışık rengi, parlaklık, hava basıncı, nem, çevre ısısı, yönlü ısı, akustik, titreşim ve radyo dalgası sensörleri bulunuyor. Üzerinde sadece bir kamera yok, ama o da bilinçli şekilde dışarıda bırakılmış. Cihaz aktive edildiği anda bunların hepsi ile etrafını tarıyor ve neler olup bittiğini kaydetmeye başlıyor.

Bu cihazla evi akıllı hale getirmek için asıl mesele saf veri değil, toplanan verinin nasıl değerlendirileceği. Saf ses, ısı ve titreşim verileri son kullanıcıyı ilgilendirmez. Ama sensörleri ile mutfakta hangi cihazın çalıştığını bilmesi, su veya buzdolabı kapısı açık kaldıysa bunu farketmesi, ışıkların açık unutulduğunu saptayabilmesi gibi beceriler Synthetic Sensors cihazını anlamlı hale getiriyor.

Tüm bu beceriler de makine öğrenme tekniklerine dayanıyor. Tasarımcı ekip yapay zeka algoritmalarına hangi verinin ne anlama geldiğini öğretebilmek için dev bir veri havuzu oluşturmuşlar. Birden fazla sensörden gelen veri akışı, bilinen obje verileri ile karşılaştırılıyor ve hangi objenin ne yaptığı maksimum doğrulukla saptanabiliyor.

Synthetic Sensors ekibi halen tüm verileri kullanıcı için manalı hale getirecek bir arayüz üzerine çalışıyor. Asıl hedef ise bu sistemi farklı markaların akıllı ev kontrol sistemlerine entegre edip, hepsinin beceri seviyelerini artırabilmek. Mesela Amazon’un dijital asistanı Alexa’ya tonla sensörden gelen manalı verileri verebilirseniz, kullanıcının çok daha fazla işine yarayacak bir çözüm elde etmiş olursunuz. Henüz o noktada değiliz ama bu teknoloji daha şimdiden büyük umut vaat ediyor. Yakın gelecekte evlerimiz, kendileri hakkında bizim bildiğimizden daha çok şey bilir hale gelebilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.