btbilgi

Elon Musk’ın sivil uzay havacılığı firması SpaceX hızlı adımlarla ilerliyor. Falcon roketleri ile yaptığı başarılı denemelerin ve geçenlerde gerçekleştirilen askeri uydu fırlatma operasyonunun ardından, şimdi bir ilk daha geldi. SpaceX, büyük yükleri ve insanlı modülleri uzaya taşıyacak Falcon Heavy roketinin ilk testini başarılı bir sonuçla gerçekleştirdi. Falcon Heavy havalandığı zaman dünya üzerindeki en güçlü uzay roketi olma başarısını yakalayacak.

Falcon Heavy dev boyuttaki roketini çalıştırmak için üç adet Falcon 9 güçlendirici kullanıyor. Falcon Heavy’nin ilk büyük testi, statik motor çalıştırma denemesi oldu. Roket firmanın Teksas’daki test üssünde bağlı olduğu yerde ateşlendi ve her şeyi yolunda olup olmadığı kontrol edildi. SpaceX testin videosunu Twitter’daki resmi hesabından yayımladı.

Musk’ın 2011 yılında açıkladığı ilk hedefi, 2013 yılında uzay kargolarını ve hatta yolcuları uzaya taşımaktı. Fakat bazı başarısızlıklar ve geciken denemler yüzünden bu plan 2017’nin ikinci yarısına kaydırılmış durumda. Falcon Heavy’nin ilk başarılı testi, bu planı gerçekleşebilir gibi gösteriyor. Ama SpaceX in Reddit sayfası ilk test uçuşu için yılın son çeyreğine işaret ediyor. Falcon Heavy roketi 63,5 tonluk yükü düşük Dünya yörüngesine taşıyabilecek. Falcon 9 roketi ise ancak 23 ton civarında yük taşıyabiliyor.

Falcon Heavy roketi, Musk’un 2018 sonlarında iki kişiyi Ay’ın etrafında yörüngeye gönderme planı için zorunlu bir adım. Bu insanlı uçuşta yollanacak kapsül Ay’a inmeyecek, çevresinde tur atacak ve sapan efekti ile Dünya’ya doğru geri gelecek. Bir hafta sürecek bu uçuş, sivil ve ticari uzay havacılığı için mihenk taşlarından birini oluşturacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.