btbilgi

Hava kirliliği modern dünyanın en büyük sorunlarından biri. Her ne kadar temiz enerji kaynakları, temiz yakıtlar ve elektrikli motorlar ilgi görüyor olsa bile, mevcut kirli hava hala temizlenmeyi bekliyor. Gerçi bu alanda çok ilginç çözümler görmedik de değil. Kirli havayı değerli taşlara çeviren kuleler, hava kirliliğini azaltacak bisiklet aparatları ve hava temizleyen reklam panoları gibi.

Bu konuda bir çözüm de Belçika’nın Antwerp Üniversitesi ve KU Leuven Üniversitesi tarafından oluşturulmuş bir ekipten geldi. Araştırmacılar nanomalzemeler ve güneş ışığı kullanarak aynı anda hem kirli hava temizleyecek, hem de enerji üretecek bir cihaz geliştirdiler. Bu cihazda aynı sudan hidrojen üretim sürecine benzer şekilde, nanomalzemeler katalizör olarak kullanılmış ve yoğunlaştırılmış havadan hidrojen elde edilmiş.

Ekibin ilk ürünü oldukça küçük ölçekli bir prototip, sadece birkaç santimetrekare büyüklüğünde. Ancak bazı geliştirmeler ve ölçekleme sonucunda sistemin endüstriyel olarak uygulanabilir hale getirilmesi mümkün olabilir deniliyor. Cihaz enerji kaynağı olarak güneş ışığını kullanıyor ve kirli havadaki uçucu organik kirleticileri bir foto-anotta karbondiyokside, katotta ise hidrojen gazına dönüştürüyor.

Hava kirliliğine çözüm: Kirli hava içeri, enerji dışarı...

Cihazın ürettiği hidrojen gazı depolanabilir ve daha sonra yakıt olarak kullanılabilir. Toyota ve bazı başka otomotiv firmaları hidrojen yakıt hücreli araçlar geliştiriyorlar. Hatta hidrojen yakıt hücresi toplu taşıma otobüslerinde de kullanılmaya başlanmış durumda. Sürecin ve cihazın endüstriyel ölçekte kullanıma hazır hale getirilmesi biraz zaman alabilir, ancak bu çalışma kirli hava ve temiz enerji sorunlarını aynı anda çözebildiği için oldukça önemli bir gelişme olarak kabul edilmeli.

Ekibin araştırma raporu ChemSusChem dergisinde “Harvesting Hydrogen Gas from Air Pollutants with an Unbiased Gas Phase Photoelectrochemical Cell” başlıklı bir bilimsel makale olarak yayımlanmış durumda.

Yorumlar
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.