btbilgi

Gelişme dönemindeki ayçiçeklerinin gün boyunca Doğu-Batı yönünde güneş ışıklarını takip ederek dönmeleri çok ilginç bir doğa fenomenidir. İşte Avusturya kökenli Smartflower Energy Technology firması bu ilginç fenomeni baz almış ve olduğu yerde çiçek gibi açılan ve gün boyunca güneşi takip eden bir panel geliştirmiş.

Smartflower kapalıyken bahçenizdeki büyükçe bir kutu gibi duruyor. Ama güneşin doğuşu ile kutu açılıyor ve içinden yaprak tasarımlı PV panelleri çıkıyor. Paneller tam olarak açıldığında tabandaki motor sistemi güneşe çeviriyor ve enerji üretimi başlıyor. Panellerin alt taraflarındaki süpürge mekanizması da, panellerin üzerinde birikmiş tozu ve kiri şekilde toplama görevini yapraklar açılırken otomatik şekilde yapıyor.

Çatılara kurulan panellerin aksine bu sistem sabit değil ve günışığından maksimum şekilde fayda sağlamak için tasarlanmış. Tasarımcıları Smartflower’ın 4 kW’lık bir çatı sistemine denk enerji ürettiğini ifade ediyorlar. Fakat her zaman ışınımı dikey aldığı için, benzer boyda sabit bir panel kurulumuna göre yüzde 40-50 civarında daha verimli olduğu da iddia ediliyor.

Smartflower güneş enerjisi sisteminin şekli ve pratikliği açısından, evlere ve küçük işletmelere yönelik pazarlandığını söylemek mümkün. Sistemin baz modeli POP 16 bin dolar civarı bir fiyattan satılıyor. Daha pahalı POP-Plus modeli ek batarya donanımına, POP-e ise elektrikli araba şarj özelliğine sahip. Şimdiye kadar Avrupa çapında yaklaşık 1.000 adet Smarflower satılmış. Sistemin örneklerini Madrid’deki Boranik Bahçeleri’nde ve Avusturya’daki Kufstein Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nde görmeniz mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.